Na Nitrianskom hrade sa rozlúčili s kanonikom Ladislavom Belásom

TK KBS, tu, ml; pz | 11. 01. 2021 06:53Nitra 11. januára (TK KBS) Bez účasti verejnosti, ale dôstojne za hlaholu zvonov odprevadili do večnosti 10. januára 2021 na Nitrianskom hrade kanonika Katedrálnej kapituly a titulárneho zoborského opáta osvieteného pána Mons. Ladislava Belása, ktorý odovzdal svoju dušu Stvoriteľovi 5. januára 2021. Svätú omšu na nedeľu Krstu Krista Pána a pohrebné obrady v katedrále – bazilike sv. Emeráma celebroval a viedol nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák len za účasti kapitulných kanonikov.

V homílii sa biskup Judák prítomným, ako aj veriacim pri televíznych obrazovkách prihovoril s myšlienkami, v ktorých v kontexte so sviatkom Krstu Krista Pána zdôraznil význam krstu ako prvej sviatosti pre každého kresťana. Obrátil pozornosť na horiacu veľkonočnú sviecu vedľa rakvy so zosnulým, ktorá tiež pripomína tieto hodnoty krstu, ktoré si musí každý kresťan uvedomovať, pripomínať a podľa toho konať. Ako povedal: „Platí to o každom z nás, ktorí sme boli pokrstení, a platí aj čo zaznelo pri krste Krista Pána – ty si môj milovaný Syn, v tebe mám zaľúbenie. Ty si moja milovaná dcéra. To je trvalá hodnota, ktorá nevyprchá a siaha až do večnosti.“

V ďalších myšlienkach biskup Judák spomínal na osobnosť a priblížil život zosnulého kanonika Belása. Zvýraznil niektoré jeho vlastnosti, ktoré z neho robili Božieho muža viery a múdrosti, muža knihy, ale aj kňaza a duchovného otca, priateľa, či radcu. Vyjadril zosnulému vďaku za jeho osobný príklad, obetavý život, vernú duchovnú a kňazskú službu, ako aj prínos pre históriu a život Cirkvi na Slovensku.

Na záver svojej homílie biskup Judák povzbudil aj veriacich slovami: „Vyprosujme si na deň Pánovho krstu, aby sme boli verní svojim krstným záväzkom, a žili ako Božie deti, kým sa náš život nenaplní vo večnosti.“

Po svätej omši bola rakva s ostatkami zosnulého kanonika prenesená na horné nádvorie, kde ju po záverečných pohrebných obradoch uložili do kanonickej krypty. Verejnosť si bude môcť uctiť pamiatku zosnulého kanonika a titulárneho zoborského opáta Mons. Ladislava Belása akonáhle budú v Nitre uvoľnené sprísnené protipandemické opatrenia.

Fotogaléria:

TK KBS informoval Tibor Ujlacký[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021