Pápež pre Canale 5 komentuje útok na Kongres, dá sa zaočkovať

TK KBS, RV; ml | 09. 01. 2021 23:00Vatikán 9. januára (RV) Pápež František v rozhovore pre taliansku televíznu stanicu Canale 5 komentuje útok demonštrantov na sídlo amerického Kongresu, odsudzujúc násilie: treba sa poučiť z histórie, aby sa neopakovala. Hovorí aj o etickom rozhodnutí dať sa zaočkovať a povzbudzuje k nemu.

V televíznom interview pre taliansku stanicu Canale 5 pápež František hovoril o udalostiach 6. januára v USA, keď demonštranti za Trumpa zaútočili na americký Kongres. Udalosti na washingtonskom Kapitole boli prekvapením aj pre neho, hoci podľa jeho slov žiadna spoločnosť nemôže s istotou tvrdiť, že je voči podvratným prejavom vnútorne imúnna.

„Zostal som vyjavený, pretože je to národ tak disciplinovaný v demokracii“ – to sú slová Svätého Otca z rozhovoru, ktorého odvysielanie avizoval kanál Mediaset na zajtra večer, nedeľu 10. januára. Predsa však, konštatuje pápež, aj „v podmienkach väčšej vyspelosti je vždy niečo, čo nefunguje“, nájdu sa ľudia, „ktorí sa vyberú cestou proti spoločenstvu, proti demokracii, proti spoločnému dobru“.

Násilie je bezpochyby odsúdeniahodné, konštatuje pápež so slovami, že „toto hnutie treba takto odsúdiť, odhliadnuc od osôb“. Nijaký národ „sa nemôže chváliť, že nemá žiadny deň či žiadny prípad násilia“, a preto treba túto vec „dobre pochopiť, aby sa neopakovala, a poučiť sa z histórie“. V každom prípade, vysvetľuje František, pochopiť je zásadne dôležité, pretože „takto sa dá nájsť liek“.

V rámci interview pápež František hovoril aj o etickom rozhodnutí dať sa zaočkovať proti koronavírusu, ktorý rozpútal pandémiu. Nádeja sa, že tak všetci urobia aj z rešpektu voči životu a zdraviu druhých. Oznámil tiež, že sa prihlásil na zaočkovanie v rámci vakcinácií naplánovaných na najbližšie týždne.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024