Jezuita O’Donovan prednesie oficiálny prejav pri Bidenovej inaugurácii

TK KBS, KP sg; pz | 09. 01. 2021 09:44Washington 9. januára (KAP/KNA) Jezuitský kňaz páter Leo O’Donovan (87), bývalý rektor Georgetownskej univerzity, prednesie oficiálny prejav počas inaugurácie nového amerického prezidenta Joea Bidena. Ako P. O’Donovan potvrdil pre National Catholic Reporter (NCR), Biden mu osobne zavolal a požiadal ho, aby vystúpil s príhovorom na slávnosti 20. januára. Demokrat Biden sa stane druhým katolíckym prezidentom v histórii USA po Johnovi F. Kennedym.

P. O’Donovan je dlhoročným priateľom rodiny Bidenovcov. V roku 2015 slúžil zádušnú omšu za Bidenovho najstaršieho syna Beaua, ktorý zomrel na nádor na mozgu vo veku 46 rokov.

Biden má blízko k viacerým jezuitom. Počas svojho pôsobenia vo funkcii viceprezidenta USA, podľa National Catholic Reporter, príležitostne navštevoval omše v katolíckom Kostole Najsvätejšej Trojice v Georgetowne. V roku 1992, keď bol Bidenov syn Hunter v Georgetowne, požiadal páter O’Donovan vtedajšieho senátora z Delaware, aby predniesol na jezuitskej univerzite prednášku o svojej viere a verejnom živote.

Niekoľko dní po zvolení za prezidenta, 12. novembra, sa Biden objavil vo virtuálnej zbierke Jezuitskej služby pre utečencov (JRS), pričom P. O’Donovan je aktuálne riaditeľom jej pobočky. Pri tejto príležitosti, podľa National Catholic Reporter, Biden oznámil, že zvýši počet prijímaných utečencov do USA na 125.000 ročne, čo je prudké zvýšenie oproti Trumpovej administratíve, ktorá zaviedla hornú hranicu na 15.000 osôb ročne.

Zdroj: Kathpress / Preložil: Stanislav Gábor
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021