Celoslovenskú ekumenickú bohoslužbu preložia na neskoršie obdobie

TK KBS, egu, ml; pz | 09. 01. 2021 09:26Bratislava 9. januára (TK KBS) Tradičnú Ekumenickú bohoslužbu, ktorú organizuje Ekumenická rada cirkví v rámci januárového Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov, preložia na neskoršie obdobie. Vyplýva to z vyjadrení Ekumenickej rady cirkví (ERC) v Slovenskej republike.

„Hoci sme sa dlho snažili udržať termín pre slovenskú bohoslužbu na január, vzhľadom na vývoj situácie bolo rozhodnuté, že slávnostnú ekumenickú bohoslužbu s televíznym prenosom preložíme na čas, kedy budú okolnosti zdravotne priaznivejšie a bezpečnejšie, dúfajme, že okolo Svätodušných sviatkov by sa to mohlo podariť," informovala Eva Guldanová, asistentka generálneho tajomníka ERC SR. Pripomína však, že toto rozhodnutie "nijako nebráni miestnym spoločenstvám, aby týždeň za jednotu slávili v januári, spôsobom, ktorý by bol bezpečný, napríklad prostredníctvom iniciatív na internete."

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam.

Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, takže cirkvi organizujú Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého (ako to navrhlo Hnutie pre vieru a poriadok v roku 1926), ktoré tiež symbolizujú jednotu Cirkvi.

"Keďže berieme do úvahy fakt, že sa termín modlitieb dá prispôsobiť, povzbudzujeme vás, aby ste tento materiál vnímali ako pozvanie hľadať po celý rok možnosti na vyjadrenie miery dosiahnutého spoločenstva medzi cirkvami a spoločne sa modliť za úplnú jednotu, ktorá je Kristovou vôľou," píše sa v materiáloch pre Týždeň modlitieb za jednotu.

Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2021 pripravila mníšska komunita z Grandchamp. Na základe textu z Jánovho evanjelia 15, 1 – 17 vybrali tému: „Zostaňte v mojej láske a budete prinášať veľa ovocia," ktorá vyjadruje tiež povolanie komunity k modlitbe, zmiereniu a jednote v Cirkvi i ľudskej rodine. K dispozícii je na stránke KBS.
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021