Úmrtie: Zomrel emeritný biskup diecézy Sanyuan Mons. Zong Huaide

TK KBS, an, sga; ml | 07. 01. 2021 17:21Čína 7. januára (AsiaNews) V utorok 5. januára večer o ôsmej hodine zomrel emeritný biskup diecézy Sanyuan (Shaanxi). Mal 99 rokov, ale podľa čínskeho počítania, ktoré do veku zarátava aj deväťmesačné obdobie v lone matky, mal už sto rokov. V smútočnom oznámení diecézy sa uvádza, že „po živote naplnenom modlitbou a dobročinnou láskou a po dosiahnutí pokročilého a požehnaného veku a bez toho, aby to spôsobila choroba, spočinul v objatí Pána“.

Mons. Zong bol jedným z prvých tajne vysvätených biskupov, ktorí boli menovaní Svätou stolicou, a ktorí prešli do oficiálnej Cirkvi v Číne. Bol odsúdený a najmenej 14 rokov si vytrpel v táboroch nútených prác vo viacerých lágroch v Shaanxi. Bol milou a oddanou osobnosťou, ktorú mali radi čínski katolíci oficiálnej (štátom uznanej), i katakombálnej Cirkvi. Sociálne médiá sú plné spomienok na tohto biskupa a oceňovania jeho svedectva.

Biskup Zong sa narodil 16. júna 1922 v dlhoročnej katolíckej rodine ako štvrté z piatich detí (mal troch starších bratov a jednu mladšiu sestru) v chudobnej dedine vo Wuguanfang-u, v okrese Sanyuan.

V roku 1935 vstúpil do malého seminára v Tongyuanfangu a v r. 1948 zakončil štúdium teológie. V roku 1949 bol vysvätený na kňaza a pôsobil ako farár vo Fupingu a Tongyuanfangu; neskôr sa stal administrátorom diecézy. V rokoch 1961-1965, keď mu politické orgány zakázali vykonávať kňazskú službu, sa vrátil domov a pracoval na poli. V roku 1965 bol zatknutý a v roku 1966, v dobe kultúrnej revolúcie, bol odsúdený na trest „reformy prostredníctvom práce“, ktorý si odpykával v táboroch nútených prác v miestach Sanyuan, Xian, Baoji a Yanan. Vo februári 1980 bol prepustený a vrátil sa do Tongyuanfangu, kde pôsobil ako kňaz.

Podľa diecéznych zdrojov bol v roku 1985 tajne menovaný za biskupa diecézy Sanyuan a tajne vysvätený v roku 1987. Mons. Zong, však, vždy tvrdil, že na to, aby Cirkev mohla rásť, majú prvoradý význam semináre a prístup k formácii. Možno aj pre sa usiloval o to, aby bol uznaný ako oficiálny biskup diecézy Sanyauan, čo sa mu v roku 1992 podarilo. V roku 1997 podnikol cestu do Talianska a 23. decembra ho na osobnej audiencii prijal Ján Pavol II. V roku 2003 Svätá stolica prijala jeho zrieknutie sa úradu (Zdroj: AsiaNews / Preložil: Stanislav Gábor).
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021