ACN pozvala k podpore vzdelávania budúcich kňazov v Bielorusku

TK KBS, acn; ml | 07. 01. 2021 15:00Bielorusko 7. januára (TK KBS) Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi pozýva k podpore vzdelávania budúcich kňazov v Bielorusku. Informoval o tom riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Nadácia ACN už niekoľko rokov podporuje vzdelávanie budúcich kňazov v diecéze Grodno na severozápadnom cípe krajiny, kde sa stretávajú hranice Poľska a Litvy. V tomto akademickom roku v seminári študuje 25 mladých mužov, z toho 8 ešte len nastúpilo na štúdium. Napriek pandémii koronavírusu a politickým nepokojom po prezidentských voľbách v auguste 2020 začali seminaristi a ich vyučujúci s optimizmom, ako nám povedal rektor tamojšieho seminára Vitalyj Vojtechovský.

ACN píše, že situácia Cirkvi v Bielorusku je značne rozpačitá. Na jednej strane náboženstvo nie je „oficiálne“ nijako obmedzované. No na strane druhej, kňazi, ktorí pochádzajú zo zahraničia a pôsobia v krajine ako výpomoc - mohli by sme povedať ako misionári novej evanjelizácie - sa stretávajú s nepríjemnými obštrukciami. Na slúženie svätej omše musia mať víza a povolenie úradov. Viacerí kňazi však potvrdzujú, že im úrady naschvál komplikujú získanie dokumentov a tak sa neraz stáva, že povolenie na slúženie omše majú, no už im vypršalo povolenie na pobyt. A naopak.

Situáciu dobre ilustruje aj to, že hlava Cirkvi v Bielorusku arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz bol 31. augusta 2020 pri návrate do krajiny zastavený na hraniciach a nedovolili mu vstúpiť. Vec sa vyriešila až po štyroch mesiacoch, keď sám pápež František diplomatickou cestou žiadal prezidenta Lukašenka o pokojné a férové riešenie tejto situácie. Arcibiskup Kondrusiewicz tak mohol vianočné sviatky sláviť v kruhu svojich veriacich.

Formácia budúcich kňazov je veľkou výzvou. „Čas prežitý v seminári je pre nich dôležitý. Vzdelávanie je síce duševný proces, no musí byť i materiálne zaistený,“ konštatuje rektor seminára v Grodne.

Zabezpečiť formáciu výlučne zo zbierok veriacich, žiaľ, nie je možné. Preto nás aj tento rok požiadal o podporu. „Zároveň prosí o modlitby za Bielorusko v zložitých časoch. Ubezpečuje nás, že on a seminaristi sa pravidelne modlia za všetkých dobrodincov, ktorí seminár v minulosti podporili, ale aj za tých, ktorí sa rozhodnú podporiť ho v súčasnosti či budúcnosti," píše ACN.

Nadácia ACN prisľúbila pomoc vo výške 20 tisíc eur, aby 25 mladých mužov v diecéze Grodno malo zabezpečené náklady na vzdelanie a mohlo tak nasledovať svoje povolanie. Projekt ACN je možné podporiť na tomto mieste.

-

Zdroj: ACN[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021