Slováci posadili za svoj Vianočný stôl vyše tisícdvesto detí v núdzi

TK KBS, vpo; ml | 07. 01. 2021 14:40Bratislava 7. januára (TK KBS) Tisícdvestoosemdesiatštyri detí žijúcich v extrémnej chudobe vo svete dostalo od Slovákov v čase Vianoc darček, ktorý im zmení život. V rámci akcie Vianočný stôl ľudia na Slovensku symbolicky prestreli tanier pri svojom štedrovečernom stole pre dieťa žijúce v chudobe a svojim príspevkom 18,30 € mu tak zabezpečili jedlo v mieste vzdelávania na celý školský rok. Prestretými taniermi pre 1284 detí sa tak na Slovensku tento rok v rámci medzinárodnej akcie spomedzi 10 štátov vyspelého sveta vyzbieral tretí najvyšší počet príspevkov po Veľkej Británii a Spojených Štátoch.

„Vianočný stôl bol pre nás nádherným a opätovným utvrdením sa o štedrosti Slovákov. S úprimným dojatím sme každý decembrový deň sledovali pribúdajúce taniere, ktoré symbolizujú zmenené životy detí,“ povedal Adam Skirčák, dobrovoľník Mary’s Meals Slovensko. Akciou chceli dať ľuďom na Slovensku možnosť konať malé skutky lásky a obdarovať tých, ktorí to potrebujú. Dobrovoľníci myšlienku šírili prostredníctvom inšpiratívneho video spotu o tradične prestieranom prázdnom tanieri pre pocestného či núdzneho pri vianočnom stole.

Cena jedného taniera bola 18,30 €, čo sú aktuálne priemerné náklady potrebné na zabezpečenie jedného jedla denne v mieste vzdelávania počas celého školského roka prostredníctvom Mary’s Meals. Takáto suma je možná iba vďaka tomu, že príprava a podávanie jedla je v rukách miestnych dobrovoľníkov – väčšinou rodičov detí - ktorých je po svete vyše 80 tisíc. Organizácia im poskytne suroviny na prípravu jedla, ktoré sú - pokiaľ je to možné - nakupované od lokálnych farmárov, čím sa podporuje zároveň ekonomika krajiny.

Pomoc deťom v chudobných krajinách už 18 rokov organizuje medzinárodné charitatívne hnutie Mary’s Meals bojujúce proti hladu zavádzaním školského stravovania tam, kde chudoba a hlad bránia deťom v prístupe k vzdelaniu. Spontánna myšlienka pomoci začala sýtením prvých 200 detí v africkom Malawi a dnes svoje každodenné jedlo v školách dostáva už 1 667 067 detí v najchudobnejších komunitách v 19 krajinách sveta.

Podpora Mary‘s Meals zo Slovenska funguje od 2019 výlučne vďaka dobrovoľníkom, ktorí všetky akcie organizujú bez nároku na odmenu. „Z vyzbieraných peňazí u nás neostáva ani cent a všetko posielame priamo na financovanie školského stravovacieho projektu Mary’s Meals. To platí i pre náš zbierkový účet, cez ktorý ľudia na Slovensku môžu charitatívny projekt podporiť celý rok“, vysvetlil Viktor Porubský, dobrovoľník a zároveň štatutár združenia Mary’s Meals Slovensko.

Viac informácii o práci Mary’s Meals je možné nájsť na stránke www.marysmeals.sk.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021