Cyklus RTVS Slovenský panteón pokračuje dokumentom o Srholcovi

TK KBS, rtvs; ml | 07. 01. 2021 12:24Bratislava 7. januára (TK KBS) Od nedele 10. januára prídu postupne na obrazovky Jednotky nové doku-drámy z cyklu Slovenský panteón. Dokumenty budú venované viacerým osobnostiam. Vo vysielaní uvidia diváci dokument o kňazovi Antonovi Srholcovi (v nedeľu o 20:30). Tešiť sa môžu aj na informácie zo života Cyrila a Metoda.

Doku-drámy z cyklu Slovenský panteón v sebe spájajú hrané scény, moderátorský komentár Štefana Chrappu a vyjadrenia významných slovenských historikov. Príbehovou líniou prevedie divákov hlas Dušana Jamricha. Prvá tohtoročná časť cyklu je venovaná Antonovi Srholcovi. Práve v týchto dňoch (7. januára) uplynie 5 rokov od jeho smrti.

Kvôli svojmu presvedčeniu a povahe musel Srholec už od pomerne nízkeho veku čeliť nemalým prekážkam. Komunisti mu bránili v štúdiu, dostal sa do väzenia a následne aj do uránových baní. Zažil tú najťažšiu manuálnu prácu v neľudských podmienkach a napriek tomu si dokázal udržať ľudskosť. Možno práve preto, že jeho vlastný osud vôbec nebol ľahký, dokázal vždy pomôcť tým, ktorí to najviac potrebovali.

Dokument o tejto významnej osobnosti sa nakrúcal aj na autentických miestach- v jeho rodnej Skalici, na pútnickom mieste Velehrad, v Justičnom paláci, v resocializačnom zariadení RESOTY, ktoré don Srholec založil, na povodí rieky Morava v Devínskej Novej Vsi a v kláštore františkánov v Bratislave. Úlohy Antona Srholca sa po hereckej stránke zhostil Marko Igonda. V záverečných scénach dokumentu stvárnil Antona jeho mladší brat Michal Srholec, píše RTVS.

Každú nedeľu zároveň Jednotka po odvysielaní dokumentu uvedie aj tematicky nadväzujúci film. Diváci si môžu v nedeľu 10. januára o 21.10 hod. pozrieť premiéru Popieluszko: Sloboda je v nás. Film o živote a smrti Jerzyho Popieluszka, ktorý bol nazývaný aj kňazom Solidarity. V roku 1984 bol zavraždený tromi zamestnancami poľského Ministerstva vnútra a v roku 2010 bol vo Varšave blahorečený.

-

Zdroj: RTVS
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021