Avvenire: Čo čaká pápeža Františka a Cirkev v Taliansku v roku 2021

TK KBS, ave, sga; ml | 07. 01. 2021 11:21



Taliansko 7. januára (TK KBS) Bude to rok uvažovania nad rodinou vychádzajúc z exhortácie Amoris laetitia. Hlavné podujatia po mnohých mesiacoch „blokovaných“ pandémiou, píše taliansky denník Avvenire. Text, ktorý zverejnil koncom minulého roka, prinášame v plnom znení. Preložil ho Stanislav Gábor.

V roku 2020, ktorý sa len nedávno skončil, bola činnosť Apoštolského stolca, ako aj život Cirkvi, či už v oblasti liturgie i riadnej pastorácie, ťaživo poznačený pandémiou. V roku 2021 – prichádza dlho očakávaná vakcína, ktorá dáva nádej na vyliečenie a návrat k tým aktivitám a podujatiam, ktoré museli byť preložené na neskôr.

V pondelok 25. januára má pápež na programe stretnutie a príhovor k členom diplomatického zboru (v minulosti sa toto podujatie konalo skôr), na ktorom sa môžu zúčastniť len vedúci diplomatických misií bez sprievodu.

Po období „odriekania“, ktoré trvalo viac ako rok, by mal pápež opäť začať cestovať. Ak budú okolnosti priaznivé, v dňoch 5. – 8. marca 2021 pápež navštívi Irak. Na programe je návšteva Bagdadu, roviny Ur spojenej s pamiatkou na Abraháma, Erbilu v irackom Kurdistane, Mosulu a Karakošu na Ninivskej planine.

Chaldejský patriarcha sa nedávno vyjadril, že by uvítal, aby do programu bolo zaradené aj sväté mesto Al-Najaf, kde sídli šiitský vodca Ali Al Sistani.

Iné medzinárodné apoštolské cesty sa neplánujú, aj keď František vo svojich dvoch vianočných posolstvách vyjadril túžbu navštíviť Libanon a Južný Sudán; túto africkú krajinu by rád navštívil spolu s anglikánskym prímasom Justinom Welbym a presbyteriánskym vodcom Johnom Chalmersom.

V roku 2021 sa začne Osobitný rok venovaný uvažovaniu nad apoštolskou exhortáciou Amoris laetitia, ktorý vyvrcholí desiatym Svetovým stretnutím rodín, plánovaným v Ríme koncom júna 2022.

Dôležitým podujatím bude Fórum o „stratégiách uplatňovania“ dokumentu, ktoré sa uskutoční v Ríme od 9. do 12. júna 2021 za účasti zodpovedných za pastoráciu rodín jednotlivých biskupských konferencií, hnutí a medzinárodných rodinných združení.

Apoštolská penitenciária zasa vydala dekrét pre Rok svätého Jozefa a udelila dar osobitných odpustkov, a to pri príležitosti 150. výročia vyhlásenia sv. Jozefa za patróna univerzálnej Cirkvi.

V záverečnej fáze je tiež príprava novej apoštolskej konštitúcie o Rímskej kúrii – pod pracovným názvom Praedicate Evangelium, ale nie je isté, či uzrie svetlo sveta v tomto roku.

Medzitým však reformné dielo pápeža Františka pokračuje bez ohľadu na tento dokument, ako je to vidieť aj v ostatnom pápežskom motu proprio, ktorým boli prevedené účty a fondy spravované doteraz Štátnym sekretariátom na Správu majetku Apoštolského stolca (APSA).

V roku 2021 dosiahnu 80 rokov šiesti kardináli. Teda na konci roka bude 122 kardinálov voliteľov, čo však samo osebe neznamená, že nebude ďalšie konzistórium, keďže pápež František ho zvolával každý rok. Cirkev v Taliansku zasa čaká osobitne významné podujatie – 49. sociálny týždeň talianskych katolíkov, ktoré sa má konať od 21. do 24. októbra v juhotalianskom meste Taranto.

Ak to bude možné, vzhľadom na ochorenie Covid, Taliani majú nádej, že v prvej polovici roka sa uskutoční blahorečenie laika, Rosaria Livatina.

Talianski biskupi tiež majú nádej, že sa bude môcť konať generálne plenárne zasadanie ich biskupskej konferencie, na ktorom okrem iného majú byť obnovené mandáty dvoch podpredsedov (za severné a stredné Taliansko), ako aj všetkých predsedov biskupských komisií.

Talianski episkopát sa tiež má zaoberať tým, ako bude ďalej pokračovať proces zlučovania diecéz, ktorý sa začal v roku 2019 a v rámci ktorého sa v osobe biskupa už zlúčili diecézy Palestrina a Tivoli, Nuoro a Lanusei, Fabriano a Camerino a naposledy Modena a Capri.

-

Zdroj: Avvenire, Gianni Cardinale / Preložil: Stanislav Gábor



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024