Americkí biskupi odsudzujú útok na Kapitol a prosia ľudí o modlitbu

TK KBS, RV mh, jb; ml | 07. 01. 2021 11:02



USA 7. januára (RV) „Pripájam sa k ľuďom dobrej vôle v odsúdení dnešných násilností v Kapitole Spojených štátov,“ uviedol predseda americkej biskupskej konferencie arcibiskup José H. Gomez vo vyhlásení, ktorým ešte v stredu 6. januára reagoval na násilné protesty s vniknutím demonštrantov do sídla zákonodarného zboru vo Washingtone.

Včerajšia násilná protestná akcia stúpencov doterajšieho prezidenta USA si vyžiadala štyri ľudské životy a 13 zranených,  bezpečnostné zložky zadržali 52 osôb.

„Toto nie je to, čím sme ako Američania,“ napísal predseda Konferencie katolíckych biskupov USA vo zverejnenom vyhlásení. „Modlím sa za členov Kongresu a za personál Kapitolu i za políciu a všetkých, ktorí pracujú na obnovení poriadku a verejnej bezpečnosti,“ ubezpečuje Mons. Gomez a ďalej píše:

„Pokojné odovzdávanie moci je jednou z kľúčových charakteristík tohto veľkého národa. V tomto problematickom momente sa musíme nanovo zaviazať k hodnotám a princípom demokracie a zomknúť sa ako jeden národ pred Bohom. Zverujem nás všetkých srdcu Preblahoslavenej Panny Márie. Nech nás ona vedie po cestách pokoja a vyprosí nám múdrosť a milosť opravdivého patriotizmu a lásky k vlasti.“

Na udalosti reagoval aj washingtonský arcibiskup kardinál Wilton Gregory. Vo svojom prehlásení zdôraznil úctu k hodnotám, ktoré Kapitol svojím poslaním reprezentuje a vyjadril spoločnú bolesť nad tým, keď sa pošliapava hodnotové dedičstvo:

„Náš Kapitol Spojených štátov je posvätnou pôdou a miestom, kde ľudia v minulých storočiach správnym spôsobom demonštrovali, prezentujúc širokú škálu názorov.

My Američania by sme si mali ctiť miesto, kde sa diskutuje a rozhoduje o zákonoch a politikách našej krajiny. Mali by sme sa cítiť zneuctení, keď sa nerešpektuje a znesväcuje dedičstvo slobody, ktorého je táto budova symbolom.

Modlím sa za bezpečnosť – našich zvolených predstaviteľov, zamestnancov, pracovníkov, protestujúcich, za príslušníkov poriadkových síl i za ľudí z okolia Kapitolu.“

S poukázaním na závažné dôsledky týchto udalostí, vrátane zranení a strát na životoch, kardinál Gregory vyzval „uvážene sa zastaviť v tomto kritickom momente a modliť sa za pokoj“:

„Rozdeľujúci tón, ktorý v poslednej dobe tak ovládol naše celonárodné diskusie sa musí zmeniť. Tí, ktorí sa uchyľujú k rozpaľovacej rétorike musia akceptovať určitú zodpovednosť za podnecovanie nárastu násilia v našej krajine.

Sme povolaní byť ľuďmi demokratických hodnôt, ktorí rešpektujú názory iných, hoci aj s nimi nesúhlasíme. Ako ľudia viery usilujúci sa prinášať nášho Pána do tohto sveta tým ako žijeme, musíme uznať ľudskú dôstojnosť tých, s ktorými nesúhlasíme a snažiť sa pracovať s nimi na zaistení spoločného dobra pre všetkých.“

Medzi cirkevnými predstaviteľmi USA, ktorí vyjadrili svoje poľutovanie nad udalosťou v hlavnom meste bol aj chicagský arcibiskup, kardinál Blase Cupich, ktorý na sociálnej sieti Twitter okrem iného napísal: „Oči sveta sa z hrôzou pozerajú, ako podstupujeme túto národnú hanbu.“

-

Aktualizované



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024