Vlaňajší rok bol pre slovenskú kanceláriu misijných diel požehnaním

TK KBS, rlu, phu; ml | 07. 01. 2021 09:05Bratislava 7. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Rok 2020 bol pre slovenskú kanceláriu Pápežských misijných diel (PMD) veľkým požehnaním. Pre Rádio LUMEN to povedal jej riaditeľ Ivan Kňaze.

Slováci sa podľa neho stali najštedrejšou krajinou v posielaní omšových milodarov do misijných krajín. Pápežské diela považujú za úspešnú aj tohtoročnú zbierku na misie, ktorá sa konala aj napriek zatvoreným chrámom. Z vyzbieraných peňazí podporia aj farnosti na Srí Lanke, ktoré sa stali obeťou teroristických útokov na Veľkú noc v roku 2019. Viac zisťoval Pavol Hudák z Rádia LUMEN.

Ľudia na Slovensku dali cez Pápežské misijné diela odslúžiť do misijných krajín vyše 200 000 svätých omší. Omšové milodary sú pre mnohých kňazov v misijných krajinách jediným zdrojom príjmu. „233 168 svätých omší. Tak je to veľmi požehnané číslo. Celkovo sme odoslali na odslávenie svätých omší na vaše úmysly 1 165 840," hovorí Ivan Kňaze.“

Pápežské misijné diela v tomto roku ponúkli pred Vianocami opäť možnosť darovať svojim blízkym svätú omšu. „Takto ste si objednali 19 385 svätých omší," uviedol národný riaditeľ PMD na Slovensku.


Tretiu októbrovú nedeľu sa vo svete už tradične slávi Misijná nedeľa, ktorá je aj spojená so zbierkou na misie. Ivan Kňaze považuje výťažok tohtoročnej zbierky aj napriek zatvoreným chrámom za úspešný.
„Cez e-zbierku sa vyzbieralo niečo nad 500 000 eur, takže tá štedrosť aj mnohé farnosti poslali napriek tomu, že nebola v kostoloch zbierka, takže štedrosť bola veľmi veľká. Týmto chcem aj poďakovať.“


Pápežské misijné diela pomocou darcov podporujú aj budúcich kňazov. Ľudia si môžu adoptovať bohoslovca v misijnej krajine, za ktorého sa modlia a ktorého aj finančne podporujú. „Máme adoptovaných 820 bohoslovcov v 8 krajinách," uviedol Kňaze. Pápežské misijné diela pôsobia vo vyše 140 krajinách sveta. Organizácia má ústredie v Ríme a je začlenená do Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021