Biskup z mesta Bangassou: Dúfame, že sa zabráni útokom a rabovaniu

TK KBS, fid, rv, msp; ml | 07. 01. 2021 08:21Bangui 7. januára (Fides) „Áno, Bangassou padlo do rúk povstalcov, z ktorých mnohí sú žoldnieri a ľudia z Nigérie. Ráno bolo veľmi hektické. Ťažké delostrelectvo od 5 hodiny rannej spôsobilo smrť a zranenie okolo 30 osobám“, informoval J.E. Mons. Juan José Agiurre Muñoz , biskup z Bangassou, mesta na juhu Stredoafrickej republiky, ktoré padlo do rúk povstalcov v nedeľu 3. januára.

V súvislosti s neistou situáciou odviedol biskup skupinu sirôt do bezpečia. Deti „sú nevinné. Pozrite sa im do očí – nevedia nič o povstalcoch, žoldnieroch, zápasoch o moc... Oni len počujú streľbu a výbuchy. A veľmi sa boja“, hovorí Mons. Aguirre. „Veľa detí bolo zranených zatúlanými guľkami, detí, čo sa snažili utiecť do Konga, aby sa vyhli násilnostiam“, dodal.

Biskup informoval, že vládni vojaci po tom, čo sa snažili odolávať útokom rebelov, utiekli z Bangassou. „Vojaci odporovali niekoľko hodín, až kým ich krížová paľba nezdolala“, povedal Mons. Aguirre, ktorý sa obáva „agresivity týchto žoldnierov, ktorí sa usilujú získať prírodné zdroje a bohatstvo. Ako možno mať nežný pohľad uprostred toľkého násilia?“ pýta sa biskup.

Dobytie Bangassou sa udialo, práve keď diecéza rozbehla niekoľko rekonštrukčných projektov. „Teraz môžeme začať mnohé z nich odznovu. Mnohí trpia traumami, ktoré treba uzdraviť. V pozadí každého posttraumatického šoku je Kristovo utrpenie“, zdôraznil Mons. Aguirre.

„Musíme sa adaptovať na nový režim... Dúfame, že sa zabráni útokom a rabovaniu. Pre Cirkev je tu stále obyvateľstvo. Chudobní sa neodsťahovali, ani Kristus, ktorý prebýva v nich. Kresťanské spoločenstvo bude naďalej rásť a my s ním“, uzavrel biskup, prosiac všetkých o modlitbu za jeho diecézu a tiež za celú Strednú Afriku.

Za pokojné riešenie povolebnej situácie v Stredoafrickej republike sa vyslovil aj Svätý Otec František:

„Sledujem pozorne a so znepokojením udalosti v Stredoafrickej republike, kde sa nedávno konali voľby, ktorými ľud dal najavo túžbu pokračovať mierovou cestou. Pozývam preto všetky strany k bratskému a úctivému dialógu, k odmietnutiu nenávisti a vyhnutiu sa akejkoľvek forme násilia," uviedol.

-

Zdroje: Fides, RV / Preložila: Mária Spišiaková[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021