V súvislosti so vzdialeným spojením vakcíny s bunkami umelo potratených detí arcibiskup spresnil, že veriaci, ktorý sa nechá zaočkovať, nevyjadruje týmto rozhodnutím súhlas so zabíjaním nenarodených detí. Okrem morálnych otázok v diskusii rozoberali aj otázky bezpečnosti očkovacích látok.
Pre vzdialený pôvod očkovacej látky v bunkách umelo potratených detí niektorí veriaci takto vyvinutú vakcínu odmietajú. Vatikán i slovenskí biskupi hovoria, že takouto látkou sa veriaci môžu dať zaočkovať, ak nie sú k dispozícii iné eticky prípustné vakcíny a ak ide o závažné ohrozenie zdravia. Za týchto podmienok nespáchajú hriech.
„Keď kdesi na začiatku bola takto vakcína pripravená, tí, ktorí ju v nejakom neskoršom období potom prijímajú, môžu ju prijať preto, lebo sa tým ochráni v aktuálnej situácii zdravie toho jednotlivca a on môže prestať byť nebezpečný pre iných jednotlivcov," povedal v diskusii arcibiskup Zvolenský.
V súvislosti s novou vakcínou proti COVIDu-19 je na stole aj otázka jej bezpečnosti. Člen konzília odborníkov, profesor Jozef Šuvada v relácii povedal, že výskum podobného typu koronavírusu, aký tu máme dnes, sa začal už pred piatimi rokmi. Vtedy úradovala nákaza na Blízkom východe.
„Toto všetko nám hovorí o tom, že nejaké tie skúsenosti aj s bezpečnosťou už máme, a samozrejme tieto sa využili veľmi efektívne preto, aby sa mohol skrátiť interval všetkých klinických štúdií a poznávania týchto inovatívnych procesov a vplyvu na ľudskú bunku a organizmus," uviedol Šuvada.
V Zaostrenom v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu hovorili aj o tom, či je vakcína vhodná pre tehotné ženy a hostia sa vyjadrili aj k aktuálnym opatreniam. Celá relácia je v archíve rádia.
-
Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban