Riaditeľ Centra pre rodinu Marián Valábek: Rodina si zaslúži rok osláv

TK KBS, mva, ml; pz | 04. 01. 2021 08:25



Bratislava 4. januára (TK KBS) Don Marian Valábek, SDB je riaditeľom Centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy. Už roky sa venuje službe rodinám a tým čo sa chystajú do manželstva a aj občianskemu združeniu Manželské stretnutia. Tlačová kancelária KBS s ním hovorí v súvislosti s pápežovým vyhlásením Osobitného roku rodiny „Amoris laetitia“.



 



- Don Marian, mohli by ste nám priblížiť zámer pápeža Františka s Osobitným rokom rodiny „Amoris laetitia"?



 



Don Marian: Pápež sám vyhlásil, že tento Osobitný rok má za cieľ osloviť každú rodinu v celom svete prostredníctvom niekoľkých duchovných, pastoračných a kultúrnych návrhov, ktoré je možné realizovať v rámci farností, diecéz, univerzít, cirkevných hnutí a rodinných združení. Teda netýka sa to iba Cirkvi, ale všetkých rodín celého sveta. Každá z nich môže mať z tohto roku úžitok.



 



- Hneď po Synodách biskupov o rodinách sme sa touto exhortáciou, keď vyšla, dosť dlho zaoberali. Nie je to zbytočné zaoberať sa tým teraz, v čase pandémie? Nie je to až príliš?



 



Don Marian: Ja sa nazdávam, keď „čítam“ tie roky a udalosti v nich, že sme sa príliš zaoberali všeličím iným, len nie samotnou praktickou stránkou exhortácie. Riešili sa rozvedení, riešili sa dúbia, riešili sa názory toho či onoho komentátora, ktorý kritizoval alebo chválil Františka. Ale unikla nám podstata. Podstata toho, že to je pastoračná exhortácia – teda apoštolské povzbudenie do života rodín. Nie je to „elitárska“ téma či problematika, nie je to návod na riešenie ako sa dostať z problematiky rozvedených, lebo niekedy sa zdalo, že existujú iba rozvedení a pod.



 



- O čo tu teraz pôjde?



 



Don Marian: Rodina si zaslúži rok osláv, aby mohla byť umiestnená v centre angažovanosti a starostlivosti o ňu zo strany každej pastoračnej a cirkevnej skutočnosti – naznačuje pápež František. „Prvý dôvod“ je, že 19. marca bude 5 rokov od vydania tejto exhortácie. Myslím, že sa s ňou nezačalo pracovať a nezačala sa realizovať praktická stránka. Pandémia ju odsunula nabok, hoci práve teraz je rodina najviac spolu... Zdá sa mi, že k tomuto Františkovmu rozhodnutiu prispela práve situácia okolo pandémie... Aj on sám sa takto vyjadril – ale práve v súvislosti s pandémiou si to môžeme my všetci uvedomiť, že je tu zvláštna šanca. Lebo práve v tejto situácii, keď sú rodiny doma, zažívajú úplne nové situácie, kde sa musí riešiť život rodín... táto skúsenosť vyniesla na svetlo centrálnu úlohu rodiny ako domácej cirkvi, nielen v prežívaní nejakej formy liturgie ale vo všetkých aspektoch a významoch vzťahov v rodine a medzi rodinami, lebo Cirkev je rodina rodín, ako to máme naznačené napríklad v 87 bode Amoris laetitia.



 



- Nestačil na to zvýrazniť význam vzťahov v rámci Mimoriadneho roku sv. Jozefa?



 



Don Marian: Ja myslím, že práve v spolupráci so sv. Jozefom v kontexte toho, že pápež hovoril o jeho „kreatívnej viere“, môžeme práve na jeho príhovor pochopiť a uvádzať do života mnohé impulzy z Amoris laetitia. Preto sa tejto úlohy v širokom rozmere ujal Úrad pre laikov, rodinu a život. Už teraz pripravuje iniciatívy, podujatia i aktivity, ktoré sa začnú 19. marca na sviatok sv. Jozefa. Od tohto úradu sú už teraz avizované - medzi iným - podnety a iniciatívy pre farnosti, diecézy, univerzity, cirkevné hnutia či rozličné cirkevné hnutia. Úrad a jeho spolupracovníci dostanú k dispozícii rôzne materiály o rodinnej spiritualite, formácii a príprave do manželstva, o citovej výchove mladých, sviatosti manželstva a rodín, ktoré prežívajú milosť sviatosti manželstva v každodennom živote. Zverme toto všetko, hovorí pápež, Svätej Nazaretskej Rodine a zvlášť svätému Jozefovi, starostlivému snúbencovi a otcovi, tento rok rodín celého sveta.



 



- Aký je teda cieľ roku „Rodina Amoris laetitia... Tie materiály k tomuto roku budú postupne prichádzať. Ako sa máme na túto celoročnú udalosť pripravovať?



 



Don Marian: Keď nastupoval pápež František do úradu dokončil exhortáciu, ktorú pripravoval ako záver Synody o Novej evanjelizácii a vydal ju pod názvom Evangelii gaudium... Postupne pozýval do evanjelizácie všetkých a zdôraznil, že aj rodina je nielen objektom ale aj subjektom pastorácie. Keďže tento „Rok Amoris laetitia“ je určený všetkým rodinám, tak je zrejmé, že sa do aktivít musia zapojiť veľmi intenzívne tie rodiny, ktoré žijú sviatostný manželský život viac či menej úspešne. Lebo každá rodina vo svojom sviatostnom pôsobení, ako sa uvádza v Amoris laetitia, ovplyvňuje všetky rodiny, aj tie ktoré žijú v neusporiadaných zväzkoch... o tom by sa dalo veľa rozprávať... a budeme mať na to celý rok.



 



- Vedeli by ste to konkretizovať?



 



Don Marian: Úrad rozdelil svoj zámer do piatich oblasti. Najprv to bude úloha v akejsi širšej miere sa podeliť s obsahom apoštolskej exhortácie Amoris laetitia, potom bude dôležité ohlasovať, že sviatosť manželstva je darom a obsahuje v sebe transformačnú silu ľudskej lásky. Ďalej chce umožniť rodinám, aby sa stali aktívnymi účastníkmi apoštolátu rodiny. Zároveň bude dôležité viesť mladých ľudí k uvedomovaniu si, aké dôležité je formovať sa v pravde lásky a v sebadarovaní a nakoniec rozšíriť víziu a cieľ rodinného apoštolátu. Je zaujímavé, že Svätý Otec chce pripraviť projekt 10 videí v ktorých bude každý mesiac spolu s rodinami vysvetľovať kapitoly tejto apoštolskej exhortácie s podnetmi jej realizovania v živote a Úrad pre laikov, rodiny a život má ďalej 12 konkrétnych pastoračných návrhov pre rodinný život s názvom „Kráčanie s rodinami“. Budeme sa chystať aj na slávenie 10. Svetového stretnutia rodín, ako aj na Deň seniorov či deň starých rodičov a určite budú pribúdať ďalšie iniciatívy. Nie iniciatívy samé pre seba, ale pre oživovanie vzťahov v rodinách a ich ovplyvňovanie celého sveta...



 



- Ako sa disponovať na tento čas pred začiatkom roku „Rodina Amoris laetitia“



 



Don Marian: Chcem pripomenúť dávnejšie odporúčanie pápeža Františka, aby sme čítali exhortáciu vo svetle štvrtej a piatej kapitoly Amoris laetitia. Ja sám môžem potvrdiť, že sa potom celkom inak chápe všetko čo je v nej a opäť sa nanovo vnímajú aj spomínané kapitoly. Ide tu o akési hermeneutické čítanie v zmysle hermeneutického kruhu – čím lepšie chápem 4. a 5. kapitolu tým lepšie chápem celok a čím lepšie chápem celok tým lepšie chápem 4. a 5. kapitolu atď. Takže spolu so sv. Jozefom pristúpme už teraz v kreatívnej viere a naozaj začne vnútorné pôsobenie sviatosti manželstva v našich rodinách a pandemická situáciu spôsobí budovanie lepších vzťahov v rodinách. Treba k tomu pristúpiť v takomto ustavičnom snažení... Snívať treba – ale tak, ako sníva pápež o Cirkvi, o malých domácich cirkvách, o výchove keď upozorňuje na príhodný čas vytvoriť alianciu ľudstva na formovanie zrelých osôb, lebo „domnievame sa, že výchova a vzdelávanie je jednou z najúčinnejších ciest na poľudštenie sveta a dejín.“ A pridáva k tomu aj sen o Európe „priateľskej k ľudskej osobe a k ľuďom. O zemi, kde je dôstojnosť každého rešpektovaná, kde je osoba hodnotou sama osebe, a nie predmetom ekonomickej kalkulácie či komerčným tovarom, ktorá je jednou rodinou a komunitou. Miestom, ktoré vie doceniť osobitosti každého človeka či národa, bez zabúdania, že ich spája spoločná zodpovednosť. O pohostinnom mieste, kde láska k blížnemu – ktorá je vrcholnou kresťanskou čnosťou – premôže každú formu ľahostajnosti a egoizmu.“ Tomuto všetkému sa učí v rodine, kde sviatosť manželstva je srdcom rodiny, ako uvádza František v exhortácii Amoris laetitia.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024