Mons. Babjak: Je potrebné sa pozerať na všetko, čo prichádza, očami viery

TK KBS, rp; rp | 29. 12. 2020 08:24Bratislava 29. decembra (TK KBS) Pán Boh dáva podľa prešovského arcibiskupa metropolitu Mons. Jána Babjaka rôzne výzvy v každom čase. Ako povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS, Boh chce, aby sme zmenili svoj stereotypný spôsob života a boli viac kreatívni a vynaliezaví. “Nič nie je náhoda, je potrebné sa pozerať na všetko, čo prichádza, očami viery, potom budem viac chápať a rozumieť mnohých súvislostiam,” zdôraznil.

Rok 2020 bol podľa Mons. Babjaka náročný, mnohým ľuďom urobil škrt cez rozpočet v mnohých aktivitách, pri cestách do zahraničia, mnohí museli zrušiť dovolenky, pendleri, ktorí pracujú v zahraničí mali tiež obmedzené cestovanie a viackrát sme sa mali podriadiť testom na Covid 19 a mnoho ľudí zomrelo, lebo ich pandémia premohla. “Z medicínskeho hľadiska by východiskom z tejto kritickej situácie mala byť vakcína, ktorá zabráni smrti mnohým ľuďom, ale viacerí v tom vidia aj veľké nebezpečenstvo. Z duchovného hľadiska, my veriaci máme jasný cieľ a ním je život s Kristom. Ak budeme kráčať s ním, máme tú najlepšiu garanciu že prejdeme cez každú skúšku, cez každú „tmavú dolinu“ až k tomu konečnému cieľu,” povedal prešovský arcibiskup metropolita.

Mons. Babjak uplynulý náročný čas dobre využil. “Každý deň som mal na programe aj prechádzku v lese, 8-10 km a som Pánu Bohu vďačný za ten, pre mňa požehnaný čas. Zmapoval som pomerne dosť veľa rôznych druhov kvetov, ktoré rástli v okolí Kvašnej vody pri Prešove a mohol by som vydať o tom aj knihu. Potom som veľa pracoval, častokrát až hlboko do noci a vybavoval som korešpondenciu a iné potrebné záležitosti. Sväté liturgie som slávil súkromne a bola to znova zaujímavá skúsenosť. Mnoho vecí som si poriešil, mal som viac času na písanie knihy – ôsmeho dielu Historického schematizmu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorý prinesie zhrnutie historických udalostí našej cirkvi od Nežnej revolúcie po súčasnosť,” dodal.
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021