Testy PCR zo Slovenska už slúžia núdznym obyvateľom Ríma

TK KBS, RV jb; ml | 26. 12. 2020 19:05Rím 26. decembra (RV) Prvú časť testov PCR darovaných zo Slovenska už dala Pápežská charita k dispozícii pre chudobných Ríma. Prvých 4 000 testov sa použije najmä na pretestovanie obyvateľov charitných zariadení, ktoré v zimnom období prichýlili ľudí bez domova.

Svätý Otec sa takto počas Vianoc podelil s darom zo Slovenska, ktorý dostal pri príležitosti nedávnej návštevy prezidentky Zuzany Čaputovej. Celkovo 10 000 PCR testov poskytla Vatikánu v spolupráci so SlovakAid slovenská firma MultiplexDX, ktorú pri audiencii u pápeža Františka v pondelok 14. decembra zastupoval v delegácii biochemik Pavol Čekan.

Obyvatelia Ríma, ktorí nemajú stabilnú strechu nad hlavou a sú v situácii núdze, sa tak môžu dať zdarma otestovať na COVID-19. Realizáciu zabezpečila Pápežská charita (Elemosineria Apostolica) v spolupráci s Inštitútom Medicina Solidale a zdravotníckym zariadením IFO San Gallicano. Akcia je koordinovaná s magistrátom hlavného mesta Talianska – Roma Capitale.

Inštitút Medicina Solidale Onlus (IMES) sa už 17 rokov venuje zápasu s ochoreniami spojenými s chudobou a zlepšovaniu prístupu k zdravotnej starostlivosti pre sociálne znevýhodnených. „Diagnostika na COVID umožnila prijať do ubytovacích zariadení osoby, ktoré by inak zostali na ulici,“ píše IMES vo svojom komuniké, v ktorom vyjadruje vďaku pápežovi Františkovi za túto formu pomoci.

Organizácia poďakovala zároveň aj riaditeľovi Pápežskej charity kardinálovi Konradovi Krajewskému, ktorý sa ako pápežský almužník počas celého roka pohybuje v teréne medzi ľuďmi v núdzi a zabezpečuje kontakty s darcami. Pred Vianocami osobne prevzal zásielku slovenských PCR testov z rúk pracovníkov Veľvyslanectva SR pri Svätej stolici.

Ako je známe, pápežský almužník sa medzičasom sám ocitol v nemocnici s pozitívnym nálezom COVID-19, podľa dostupných správ našťastie s ľahším priebehom.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021