Storočnicu narodenia Jána Pavla II. si pripomína nové číslo Verbumu

TK KBS, phr, ml; pz | 16. 12. 2020 08:25



Bratislava 16. decembra (TK KBS) Osobnosť sv. Jána Pavla II. je mnohým Slovákom veľmi blízka. Vieme o ňom a radi na neho spomíname. Otázne je, či vieme aj to, čo v skutočnosti hovoril a učil. Nové číslo časopisu Verbum sa tak zameriava nielen na osobu skvelého človeka a svätca, ale aj na jeho odkaz ďalším generáciám kresťanov a ľuďom celého sveta.

František Miloško v článku Ján Pavol II. a Slovensko poukazuje komplexným spôsobom, kam až siahala jeho osobnosť v živote tajnej Cirkvi v Československu, aké spoločenstvá vznikali vďaka jeho nepriamej i priamej podpore, ktoré osobnosti boli v dôvernom a blízkom vzťahu k slovanskému pápežovi a s akou radosťou prichádzal na Slovensko v čase po totalite.

Vít Machálek v článku Ján Pavel II. a islám približuje prorocký postoj Jána Pavla II. k islamu – k náboženstvu, s ktorým kresťanstvo musí viesť dialóg čím ďalej tým viac už nielen na globálnej, ale aj na lokálnej úrovni. V postoji pápeža sa nám ponúka návod, ako máme pristupovať k moslimom, ako musíme rozlišovať medzi náboženstvom a extrémizmom, a aký postoj zaujať zoči-voči terorizmu moslimských fundamentalistov.

Článok premonštráta Tadeáša Spišáka Čo pomohlo Jánovi Pavlovi II. nájsť zmysel utrpenia? ponúka pohľad na tému dôležitú tak pre osobný život pápeža, ako aj pre jeho pápežské poslanie – utrpenie človeka. Oboznamuje nás s okolnosťami, ktoré formovali pápežovo pochopenie miesta utrpenia v živote človeka, kresťana a ponúka jeho pápežské učenie, ktoré vytrysklo z osobnej skúsenosti.

Posledným príspevkom k téme pápeža Jána Pavla II. je prednáška bývalého šéfredaktora Verbumu Jozefa Leščinského, ktorá odznela na pôde Teologickej fakulty v Košiciach v roku 2011, no nestratila na sile ani dnes – Čo by nám dnes povedal Ján Pavol II.? Touto úvahou spočívajúcou na niekoľkých bodoch Verbum završuje skúmanie Jána Pavla II. ponúka otázku, či a nakoľko je kresťanstvo na Slovensku nielen nadšeným fanúšikom osoby tohto výnimočného pápeža, ale aj nasledovníkom a realizátorom jeho vízie kresťanstva pre 21. storočie.

V rubrike iných štúdií Verbum ponúka druhú časť skúmania Róberta Totha Newmanovej Idey univerzity: Súčasné hrozby pre slobodné vzdelávanie. Autor kriticky hodnotí zameranie a budúcnosť vysokého školstva nielen na Slovensku v súvislosti s víziou sv. Johna H. Newmana. Jozef Polačko sa zamýšľa nad komplikovanou situáciou Kresťana v post-faktickej dobe, ktorá sa zameriava na iné hodnoty ako pravda. Ľubomír Majtán nás v štúdii Od prvotnej Cirkvi k inštitúcii a apoštolskej postupnosti sprevádza biblickým a teologickým skúmaním začiatkov formovania hierarchickej štruktúry a chápania apoštolskej postupnosti.

Rubrika Nákova predostiera filozofické zamyslenie Matúša Kyčinu nad osadením mariánskeho stĺpu v Prahe a kritickou reakciou, ktorú vyvolalo. Podnetnými zamysleniami k otázke úlohy žien v Cirkvi, ktorú rozprúdil pápež František, prispievajú dvaja autori: liturgista Gabriel Ragan v obhliadnutí sa za historickou úlohou diakonís, ktorá by sa mohla vrátiť, a pražská teologička Mireia Ryšková svojou úvahou ženy a teologičky.

V rubrike Spiritualita nám sr. Agnes Jenčíková, CJ nielen predstavuje známy koncept spytovania svedomia podľa sv. Ignáca z Loyoly, ale ponúka aj tri konkrétne návody, ako ho praktizovať v bežnom živote. Janko Mičko a Vladimír Štefanič ponúkajú svoje poviedky a spisovateľ MartinVlado obohacuje toto číslo svojimi básňami.

V závere nám Dominika Javorová recenziou predstavuje kozmickú trilógiu známeho spisovateľa C. S. Lewisa v slovenskom preklade a Lukáš Sekerák hodnotí zborník z odborného kolokvia venovaného 100. výročiu narodenia prof. Michala Lacka, SJ.

Nové Verbum si môžu záujemcovia objednať v digitálnej podobe na adrese casopisverbum.ku.sk.

TK KBS informoval Pavol Hrabovecký



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024