Kňazi vyzývajú veriacich, aby si spovede nenechali na poslednú chvíľu

TK KBS, rl, phu, ml; pz | 15. 12. 2020 09:30Bratislava 15. decembra (TK KBS) Biskupi aj kňazi vyzývajú veriacich, aby si neodkladali vianočnú sviatosť zmierenia na poslednú chvíľu. Predvianočné spovede by mali byť podľa inštrukcií biskupov krátke, obmedzené na vyznanie hriechov, krátke poučenie kňaza a udelenie pokánia, ľútosť a rozhrešenie, samozrejme, okrem komplikovaných prípadov. Tento advent tiež nebudú vo farnostiach tradičné hromadné spovedania. Kňazi a veriaci majú tiež dodržiavať všetky hygienické opatrenia.

Z hygienických dôvodov nie je možné pred Vianocami organizovať takzvané veľké spovede, keďže v kostoloch môže byť mimo svätých omší len jedna osoba na pätnásť metrov štvorcových. Hovorí predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. „Biskupi vo všetkých diecézach požiadali kňazov, aby boli k dispozícii počas celého adventného obdobia, takže prosíme ľudí, aby využili túto možnosť, teda nenechávali si prijatie sviatosti zmierenia na posledné dni pred Vianocami," uviedol.

Od začiatku adventu veriacich k svätej spovedi pozýva aj farár v Devínskej Novej Vsi Andrej Kalamen. Pri nedeľnej svätej omši pozval ľudí, aby sa na spoveď pripravili dobre a nenechávali si to na čakanie v rade. Podobne ako biskupi, aj on vyzýva ľudí, aby spoveď obmedzili na vyznanie hriechov. „Naozaj sa pripravte na svätú spoveď. Pripravte sa na spoveď doma. Spytujte si svedomie, možno si zoberte jedno, dve, tri spovedné zrkadlá a podľa nich sa pripravte na spoveď. Možno si napíšte tie hriechy, by ste ich vedeli povedať.“

Pri vyznávaní hriechov treba byť jasný a stručný, vyzýva penitentov Farnosť Dobrého pastiera Žilina-Solinky. Pri nedeľnej večernej svätej omši salezián Peter Ondrej tiež zdôraznil dobrú prípravu na sviatosť zmierenia. „Veľké spoločné spovede nebudú. Ak niekto potrebuje dlhší rozhovor s kňazom, dohodnite si osobitný čas," povedal. Inštrukcie, ktoré poslali biskupi kňazom, hovoria okrem iného aj o tom, že sa spovednice majú vetrať a dezinfikovať. Kňaza a penitenta má oddeľovať priesvitný paravan, ak sa spovedá mimo spovednice.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024