ACM zorganizovalo online adventnú duchovnú obnovu o Eucharistii

TK KBS, jku, ml; pz | 14. 12. 2020 10:35



Košice 14. decembra (TK KBS) Na Tretiu adventnú nedeľu 13. decembra 2020 sa uskutočnila online adventná duchovná obnova pre mladých, ale nielen pre nich. Duchovnú obnovu pripravilo Arcidiecézne centrum pre mládež (ACM) v Košiciach. Prihlásilo sa na ňu 56 účastníkov, z toho 40 sa reálne prihlásilo na online konferenciu.

Témou duchovnej obnovy bola Eucharistia – zdroj života. Duchovnú obnovu viedol moderátor ACM v Košiciach Ján Kulan. „Eucharistia je centrom liturgie a vrcholom sviatostného života,“ uviedol po spoločnej modlitbe v úvode duchovnej obnovy. Postupne cez biblický a teologický výklad predstavil pôvod i samotný vznik Eucharistie v Cirkvi pri Poslednej večeri na Zelený štvrtok.

Uviedol aj rôzne názvy pre Eucharistiu a rozobral i vysvetlil jednotlivé časti liturgie svätej omše. Pridal aj dôležité vysvetlenie pojmov súvisiacich s eucharistickým slávením, i mimo neho. Dodal aj hlboké duchovné myšlienky mnohých svätcov, ktoré kedysi vyslovili o Eucharistii.

Duchovná obnova bola obohatená myšlienkami nového blahoslaveného Carla Acutisa (1991-2006), ktorý spracoval výstavu o najznámejších a najväčších Eucharistických zázrakoch v dejinách Cirkvi.

Pre neho bola Eucharistia stredobodom duchovného života. Veľmi povzbudivé sú jeho slová o Eucharistii, nad ktorými sa určite oplatí pouvažovať: „Eucharistia je diaľnicou do neba, preto ju prijímajte často. Ježiš je veľmi originálny, pretože sa ukryl v kúsku chleba. Iba Boh mohol urobiť takúto neuveriteľnú vec. Čím viac prijímame Eucharistiu, tým viac sa stávame podobní Pánu Ježišovi. Máme väčšie šťastie ako zástupy pred dvetisíc rokmi, pretože oni, aby stretli Ježiša, museli ho ísť hľadať do dedín, zatiaľ čo nám stačí ísť do kostola neďaleko nášho domu a nájdeme ho reálne prítomného v Eucharistii. Jeruzalem máme pod svojimi oknami.“

Po samotnej prednáške bol priestor na otázky a odpovede. Po nich bola práca a zdieľanie v skupinách. Účastníci mali odpovedať na ponúknuté otázky ohľadom svojho vzťahu k svätej omši i samotnej Eucharistii. Na záver sumarizovali hovorcovia jednotlivých skupiniek svoje odpovede na jednotlivé otázky a dostali záverečné Božie požehnanie.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024