Africkí jezuiti považujú pomoc HIV pozitívnym ľuďom za jednu z priorít

TK KBS, RV ru, rp; pz | 05. 12. 2020 12:15Afrika 5. decembra (TK KBS) Africkí jezuiti považujú pomoc HIV pozitívnym ľuďom za jednu zo svojich apoštolských priorít.

Pri príležitosti Svetového dňa boja s AIDS, ktorý sa koná 1. decembra, vydala Konferencia jezuitov v Afrike a na Madagaskare vyhlásenie, v ktorom zdôraznila, že COVID-19 by nemal odvádzať pozornosť od boja proti AIDS. Nazývajú ho „vojnou bez konca“. Od začiatku epidémie HIV bolo vírusom infikovaných 75,7 milióna ľudí, z ktorých 32,7 milióna zomrelo. Len v Afrike je infikovaných 25 miliónov. Miestni jezuiti poznamenávajú, že v dôsledku pandémie COVID-19 sa prístup k základným lekárskym službám pre ľudí infikovaných HIV sťažil a opatrenia prijaté na prevenciu šírenia infekcie koronavírusom zhoršujú už i tak nestabilnú ekonomickú situáciu rodín s ľuďmi infikovanými HIV.

Africkí jezuiti vo svojom vyhlásení pripomínajú svoje apoštolské úlohy na ďalšie desaťročie. Medzi nimi je aj „ísť s odvrhnutými“, čo zahŕňa aj chorých na AIDS: „Solidarita s HIV pozitívnymi ľuďmi a s ostatnými Afričanmi v situáciách zraniteľnosti, nie je z času na čas prejavená štedrosť, ale je ústrednou súčasťou našej misie a našej služby,“ píše sa v dokumente.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023