Nové vakcíny nie sú morálne závadné, tvrdia biskupi Spojených štátov

TK KBS, RV mh, jb; ml | 26. 11. 2020 16:35USA 26. novembra (RV) „Očkovanie novými vakcínami proti COVIDu-19 od spoločností Pfizer a Moderna nie je nemorálne." Na sociálnych sieťach to napísali zástupcovia Biskupskej konferencie Spojených štátov (USCCB). Biskupi takto zorientovali veriacich vzhľadom na otázky ohľadnom použitia derivátov získaných z buniek potratených detí na vývoj vakcín.

Ako vysvetlili predseda Doktrinálneho výboru USCCB Mons. Kevin C. Rhoades a predseda pro-life výboru arcibiskup Mons. Joseph F. Naumann, „ani vakcína od spoločnosti Pfizer, ani od Moderny nezahŕňali použitie bunkových línií, ktoré pochádzali z plodového tkaniva odobratého z tela potrateného dieťaťa, ani na úrovni návrhu, vývoja alebo výroby. Nie sú však úplne bez spojenia s potratom, pretože spoločnosti Pfizer a Moderna použili na jeden z potvrdzujúcich laboratórnych testov svojich výrobkov kontaminovanú bunkovú líniu.“

„Existuje tu teda prepojenie, ale je pomerne vzdialené,“ upresnili biskupi. Vyskytujúce sa názory o údajnej morálnej neprípustnosti použitia týchto vakcín uviedli Mons. Rhoades a Mons. Naumann na pravú mieru týmto vyjadrením: „Niektorí tvrdia, že ak je vakcína akýmkoľvek spôsobom spojená s kontaminovanými bunkovými líniami, potom je nemorálne byť nimi očkovaní. Toto je nepresným podaním katolíckeho morálneho učenia“. Vo svojom vysvetlení sa biskupi USA odvolávajú i na tri vatikánske dokumenty týkajúce sa tejto problematiky.

DOKUMENTY

1. Analýza Pápežskej akadémie pre život z roku 2005 Morálne úvahy o vakcínach pripravených z buniek získaných z abortovaných ľudských plodov

2. Inštrukcia Dignitas personae o niektorých otázkach bioetiky z roku 2008 uverejnená Kongregáciou pre náuku viery (najmä č. 34-35)

3. Nóta Pápežskej akadémie pre život z roku 2017 o používaní vakcín.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021