„Znovuobjaviť nádej a solidaritu“ – posolstvo biskupov Európskej únie

TK KBS, RV zk, jb, ml; pz | 18. 11. 2020 15:00



Brusel 18. novembra (RV) Predsedovia biskupských konferencií krajín Európskej únie adresovali európskym inštitúciám a členským štátom EÚ posolstvo nádeje s výzvou k solidarite v súčasnej krízovej dobe.

Posolstvo vydané v stredu 18. novembra s názvom „Znovuobjaviť nádej a solidaritu“ podpísalo 25 predsedov biskupských konferencií vrátane Mons. Stanislava Zvolenského. Zdôrazňujú kresťanský pohľad na krízu, korešpondujúci s presvedčením otcov zakladateľov zjednotenej Európy, „že Európa sa svojimi krízami vyformuje“:

„V našej kresťanskej viere v zmŕtvychvstalého Pána máme nádej, že Boh môže obrátiť na dobré všetko, čo sa deje, aj to, čo nechápeme a čo sa môže zdať zlé a táto viera je  definitívnym základom našej nádeje a univerzálneho bratstva.“

Ako píšu biskupi, na základe tejto viery sa v ekumenickom duchu usilujú o bratstvo, ktoré nikoho nenecháva pomimo:

 „Ako Katolícka cirkev v Európskej únii, spolu s inými sesterskými cirkvami a cirkevnými spoločenstvami, ohlasujeme a dosvedčujeme túto vieru a spoločne s členmi inými náboženských tradícií a ľuďmi dobrej vôle sa usilujeme vytvárať univerzálne bratstvo, ktoré nikoho neponechá bokom. Viera nás volá vyjsť zo seba samých a vidieť v tom druhom, zvlášť v trpiacom a vysúvanom na okraj našich ulíc, brata a sestru, a byť ochotní dať za nich aj život.“

Predsedovia členských biskupských konferencií COMECE (Komisia biskupských konferencií Európskej únie) potvrdzujú svoje úsilie utvárať Európsku úniu podľa hodnôt jej zakladajúcich otcov a ponúkajú zásady sociálnej náuky Cirkvi ako bázu pre budovanie nového modelu ekonomiky a spoločnosti po pandémii:

„Potvrdzujeme naše úsilie v prospech budovania Európy, ktorá priniesla pokoj a blaho nášmu kontinentu a jeho zakladajúcim hodnotám solidarity, slobody, nedotknuteľnosti ľudskej dôstojnosti, demokracie, právneho štátu, rovnosti a obrany a podpory ľudských práv.“

Biskupi Európy zdôrazňujú dôležitosť znovuobjavenia ducha zakladajúcich otcov Európskej únie:

„Dúfame, že nástroj na zotavenie sa z COVIDu-19 a posilnený rozpočet Európskej únie na obdobie 2021-2027, dohodnutý na júlových stretnutiach Rady Európy a aktuálne prerokovávaný medzi Európskym parlamentom a Radou, budú môcť odrážať tohto ducha.“

Východisko z krízy nie je len otázkou materiálnou, zdôrazňujúc biskupi:

„Budúcnosť Európskej únie nezávisí len na ekonomike a financiách, ale aj na spoločnom duchu a na novej mentalite. Táto kríza je duchovnou príležitosťou k obráteniu. (...) Tento moment nás núti prehodnotiť a rekonštruovať aktuálny model globalizácie, aby sme garantovali rešpektovanie životného prostredia, otvorenosť k životu, pozornosť zameranú na rodinu, sociálnu rovnosť, dôstojnosť pracujúcim a práva budúcim generáciám. Pápež František encyklikou Laudato si´ poskytol smerovanie ako dať formu novej civilizácii. V jeho novej encyklike Fratelli tutti ... volá celé ľudstvo k univerzálnemu bratstvu a sociálnemu priateľstvu.“

Jedným z princípov, ktoré nachádzajú oporu v sociálnej náuke Cirkvi, je solidarita v zmysle „konať spoločne“ a „ byť otvorení pre integráciu všetkých“, osobitne tých na okraji. V tomto zmysle má byť budúca vakcína na COVID-19 prístupná pre všetkých, predovšetkým pre chudobných, pripomínajú biskupi:

„Princípy sociálnej náuky Katolíckej cirkvi, medzi ktorými ľudská dôstojnosť, solidarita, ako aj preferenčná voľba pre chudobných a udržateľnosť, môžu byť sprievodcom na budovanie odlišného modelu ekonómie a spoločnosti po pandémii.“

Vo svojom posolstve ďalej biskupi krajín EÚ pripomínajú potrebu venovať pozornosť spoločnému prístupu v otázke migrácie a klásť dôraz na oblasť náboženskej slobody.

-----

Znovu objaviť nádej a solidaritu

Posolstvo predsedov biskupských konferencií Európskej únie európskym inštitúciám a členským štátom



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024