Vyšlo nové číslo Katolíckych novín, venujú sa i slávnosti Krista kráľa

TK KBS, za, ml; pz | 18. 11. 2020 09:00Bratislava 18. novembra (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (47/2020). Prinášame ich avíza, ktoré spracovala vedúca vydania Zuzana Artimová.

Avíza na Katolícke noviny 47/2020

Najnovšie Katolícke noviny sa venujú slávnosti Krista Kráľa. Od začiatku jestvovania Cirkvi boli, sú a budú nasledovníci Ježiša Krista prenasledovaní, mučení, zabíjaní. Vernosť vyznávačov a mučeníkov môžeme vysvetliť a pochopiť ako najpravdivejšiu poklonu Kristovi Kráľovi. Svetskému kráľovi sa tiež mnohí klaňali v plnej oddanosti, ale mohlo to byť aj zo zachovania protokolu, z neúprimnosti či zo strachu. Svedkovia viery sa vždy svojím vyznaním, neraz i krvavým, poklonili Kristovi Kráľovi v plnej úprimnosti.


V reportáži pozývajú na návštevu vojenskej farnosti v obci Kuchyňa na Záhorí. Vojenská letecká farnosť svätého Jána Pavla II. pri Dopravnom krídle Milana Rastislava Štefánika otvorila pre Katolícke noviny svoje brány, aby mohli aj ich čitatelia nahliadnuť do jej vnútra.

Prostredníctvom fotografií približujú gotickú krásu Katedrály svätej Alžbety v Košiciach. Košický dóm je najväčším slovenským kostolom a zároveň i najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. A pre mnohých - nielen lokálpatriotov - je tiež naším najkrajším chrámom. Zasvätený je sv. Alžbete Uhorskej, ktorú si Košičania uctievajú už od 13. storočia.

Rozprávajú sa s horolezcom, medzinárodným horským vodcom, ale aj inštruktorom paraglajdingu, parašutizmu či lyžovania Vladom Zbojom. Predovšetkým je však Vlado Zboja veľkým milovníkom hôr, ktoré si získali jeho srdce natoľko, že sa stali jeho druhým domovom. Ako sám tvrdí, hory nás učia zodpovednosti, rešpektu a pokore.

Vysvetľujú, prečo sa práve v tomto čase poznačenom koronakrízou treba modliť ruženec ešte intenzívnejšie a aký je z toho duchovný úžitok pre jednotlivca i celú spoločnosť.

Približujú pastoračnú prácu pátra Jozefa Romana, SVD, rodáka zo Spišskej Belej, ktorý od roku 2009 pôsobí ako misionár v Archangeľsku, prístavnom meste na pobreží Bieleho mora. Jozef Roman s úsmevom hovorí, že už jedenásť rokov žije pri polárnom kruhu a je teda najsevernejším verbistom na svete.

Spomínajú na obľúbeného talianskeho herca Gigiho Proiettiho, ktorého si slovenskí diváci pamätajú najmä zo stvárnenia svätého Filipa Neriho. Gigi Proietti zomrel v deň svojich 80. narodenín – 2. novembra na Spomienku na všetkých verných zosnulých.

TK KBS informovala Zuzana Artimová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021