Bardejovčania si pripomínajú dve udalosti z Jubilejného roku 2000

TK KBS, kn, jkr, ml; pz | 17. 11. 2020 08:05Bardejov 17. novembra (TK KBS) V novembri si Bardejovčania pripomínajú dve významné udalosti, ktoré sa udiali v Jubilejnom roku 2000. Prvou je povýšenie gotického skvostu - Chrámu sv. Egídia na baziliku minor. Stalo sa tak 23. novembra 2000. Druhou je, hneď o týždeň nato, zápis historického centra Bardejova spolu s Bazilikou sv. Egídia do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Pri tejto príležitosti sa aktuálne po 365 rokoch zreštaurovala (na snímke počas reštaurovania) znovuobjavená renesančná neskorogotická „brána do neba“. Pôvodne bola osadená v hlavnom južnom vchode - až do veľkého požiaru mesta v roku 1878.

Brána je bohato zdobená a obsahuje viaceré nezvyčajné artefakty, ktoré verne vyjadrujú historické cirkevné a spoločenské dianie svojej doby. Reštaurátorské práce sa realizovali pod vedením známeho akademického sochára Martina Kutného, i vďaka podpore predchádzajúceho farára farnosti Pavla Martona. K tejto udalosti bola vydaná aj informačná brožúra.

Bardejovská Bazilika sv. Egídia tak získava do svojho mobiliára ďalší úžasný prvok, ktorý bude pre bardejovských veriacich, turistov i hostí istotne veľkým duchovným magnetom. Pri jeho prezentácii im v tom bude nápomocný celý farský tím, pod vedením nového farára farnosti Marka Kreheľa.

"Spoločne sa usilujú pripraviť mnohé užitočné aktivity duchovno-kultúrneho charakteru. Veríme, že sa im to napriek súčasnej nepriaznivej situácii s Božou pomocou podarí a oslovia nimi mnohých," uviedol v Katolíckych novinách Jozef Krajči.

Zdroj: Katolícke noviny / Jozef Krajči[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021