Vojna v Sýrii sa neskončila, tretina krajiny je v rukách fundamentalistov

TK KBS, RV pl, rp; pz | 07. 11. 2020 10:48



Sýria 7. novembra (TK KBS) Vojna v Sýrii sa stále neskončila, tretina krajiny je v rukách islamských fundamentalistov. Bombardovanie a bombové útoky pokračujú, rozširuje sa hlad a zhoršuje sa chudoba, najhoršie však je, že v Sýrčanoch umiera nádej. To je situácia v tejto blízkovýchodnej krajine, ktorá sa ponorila do krvavého konfliktu. Opísal ho kardinál Mario Zenari, ktorý roky zostáva na strane trpiacich ľudí a informuje svet o ich osude.

„V tejto dramatickej chvíli je potrebné oživiť medzinárodnú solidaritu,“ zdôrazňuje apoštolský nuncius v Damasku. Pripomína, že vojna v Sýrii bola OSN uznaná ako najväčšia humanitárna kríza našej doby. Polovica obyvateľov krajiny bola nútená opustiť svoje domovy, takmer 9 miliónov ľudí žije v podmienkach úplnej potravinovej neistoty a bolestivé následky konfliktu zasiahli aj 6 miliónov detí.

V nadväznosti na pápežskú encykliku „Fratelli tutti“ kardinál Zenari pripomína, že „musíme prebudiť vedomie, že dnes buď budeme spasení všetci alebo nikto spasený nebude. Chudoba, degradácia, utrpenie v niektorých častiach Zeme sú tichým palivom pre problémy, ktoré nakoniec ovplyvnia celú planétu.“ Hierarchia priznáva, že Sýrčania sú zabíjaní rôznymi spôsobmi: bombardovaním, mučením a hladom. „Najťažšie je zomrieť v zabudnutí, preto stále hovorím o pokračujúcej dráme“ - vyznáva sa nuncius. Zdôrazňuje, že obyvatelia Sýrie sú na pokraji prežitia a potrebujú skutočnú pomoc. „Nenechajme zakryť ich pod rúškom ticha,“ apeluje.

Kardinál Zenari upozorňuje, že obnova zničenej krajiny bude trvať roky a bude stáť milióny dolárov, ktoré táto krajina nemá. „Aby sa ľudia chceli vrátiť do svojich domovov, musí byť nielen mier. Školy, nemocnice a pracoviská musia byť vybudované z trosiek, bez toho sa ťažko hovorí o obnovení nádeje,“ zdôrazňuje vatikánsky diplomat. A dodáva: „V regiónoch, kde je situácia bezpečnejšia, chudoba explodovala s veľkou silou. 80 percent Sýrčanov čelí chudobe.“ Apoštolský nuncius v Damasku tiež upozorňuje na výzvu obnovy občianskej spoločnosti a na mozaiku harmonického spolužitia medzi kresťanmi a moslimami, čo je po rokoch prenasledovania džihádistami obzvlášť ťažké. Poznamenáva, že sa môžu zrodiť nové fundamentalizmy. "Možno dokážeme postaviť chrámy z trosiek, ale veľa "živých kameňov" chýba, najmä mladí ľudia. Emigrácia je najväčšou ranou, ktorú Cirkev na Blízkom východe utrpela. Kresťania sú pre miestnu spoločnosť otvoreným oknom do sveta. Toto okno sa, žiaľ, čoraz viac zatvára pri každej ceste“- zdôrazňuje kardinál Zenari, pričom apeluje na kresťanov na celom svete, aby nenechali zomrieť nádej v Sýrii.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024