Lockdown vrhá deti a mladých ľudí do rúk mafie a závislostí

TK KBS, RV cz, rp; pz | 06. 11. 2020 09:15



Taliansko 6. novembra (TK KBS) Uzavretie škôl vyvolá nezvratné škody v živote miliónov mladých Talianov. Varuje predstaviteľka talianskych rehoľných spoločenstiev angažovaných v školstve. Po skúsenostiach z jarného lockdownu sestra Anna Monia Alfieri nešetrí ostrými slovami. Upieranie prezenčnej výučby vrhá mladých ľudí do rúk mafie a závislostí. Pozeráme sa na vytváranie generácie bez perspektív, ktorá bude nútená splácať dlhy vytváraných dnešnou vládou.

Nový dekrét vyhlásený talianskym premiérom Giuseppem Conte nariaďuje gymnaziálnu a univerzitnú výučbu dištančnou formou. V krajoch s vyšším výskytom koronavírusu zostávajú doma tiež žiaci druhého stupňa základnej školy (od 7. triedy). Sestra Alfieri v rozhovore pre Vatkánsky rozhlas pripomína, že predstavitelia vzdelávacích inštitúcií odrádzali vládu od zatvárania škôl. Skúsenosť jarného lockdownu totiž preukázala, že výučba na diaľku sa v nižších spoločenských vrstvách vôbec neosvedčila.

"Podľa nás predstavujú opatrenia v novom dekréte vážne ohrozenie. Bolo možné a potrebné im predísť. Už jarné dištančné vyučovanie vyvolalo veľmi vážne problémy. 1,6 miliónov žiakov nemalo k vyučovaniu prístup. To sú fakty. Ide o študentov z najchudobnejších rodín, z najviac ohrozeného prostredia. 300 tisíc žiakov s postihnutím sa dostalo do úplnej izolácie. Pre nich a ich rodiny mal lockdown veľmi vážne dôsledky. Vo chvíli, keď bola škola zatvorená, pre mnoho žiakov sa ponúkala jediná alternatíva - mafia a camorra, ktoré sa dokázali venovať našej mládeži. Taká je realita. Značná časť žiakov stratí celý rok výučby. Dištančné vyučovanie delí našu spoločnosť na dve časti. Prehlbuje rozdiely v spoločnosti. V talianskom školstve sa prejavovali vážne nerovnosti už pred vyhlásením pandémie, ale Covid-19 ich ešte viac prehĺbil. 200 dní sme naliehali na vládu, aby sa nevracala k výučbe na diaľku, navrhovali sme celý zoznam alternatívnych riešení," hovorí sestra Alfieri.

Zároveň vymenúva najväčšie škody, ktoré utrpí táto generácia mladých ľudí: "Izolovanosť ich okráda o schopnosť dozrievať k dospelým vzťahom, vytvárame nenahraditeľnú kultúrnu medzeru a do tretice, neponúkame im perspektívu. Je potrebná vízia a tú možno ponúknuť jedine ak dôjde k súčinnosti medzi vládou, parlamentom a regiónmi. V tejto chvíli sú všetky akcie fragmentarizované," dodáva predstaviteľka združenia rehoľných spoločenstiev angažovaných v školstve, sestra Anna Monia Alfieri.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024