Katolícke noviny vysvetľujú, prečo sa treba modliť za duše v očistci

TK KBS, za, ml; pz | 04. 11. 2020 10:45Bratislava 4. novembra (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (45/2020). Prinášame ich anotáciu, ktorú spracovala vedúca vydanie Zuzana Artimová

- - - - - -

Avíza na Katolícke noviny 45/2020

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, prečo sa treba modliť za duše v očistci. Začiatok novembra je neodmysliteľne spojený so spomínaním si na našich drahých zosnulých. Táto reminiscencia býva neraz bolestná a stavia nás pred náročné otázky.

V reportáži pozývajú na návštevu farnosti Kúty, ktorá je úzko spojená so zakladateľom Spolku svätého Vojtecha Andrejom Radlinským. V obci na moravsko-slovenskom pohraničí v okrese Senica žije vyše 4 000 obyvateľov. Už deväť rokov sa o ňu duchovne stará farár František Moško.

Rozprávajú sa s redemptoristom Rastislavom Dluhým, ktorý spolu s pátrom Petrom Hertelom z Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa už dva roky pôsobí v misijnej komunite v Litve, konkrétne v meste Kaunas, ktoré sa rozlohou a počtom obyvateľstva podobá Košiciam.

Približujú neľahkú situáciu kresťanov na severe Sýrie. Dediny Knayeh a Jacoubieh v Sýrii neďaleko Turecka sú stále pod kontrolou džihádistických skupín. Tie nariaďujú ľuďom život podobný tomu v kalifáte: rôzne verzie islamského práva šaríe sú zákonom. Ženy musia nosiť závoj; kresťanom zhabali majetok; kresťanské symboly, ako napríklad kríže, boli strhnuté.

Spomínajú na významného spišského biskupa Ladislava Zábojského. Tento rok si pripomíname 150. výročie jeho smrti. Život biskupa Ladislava Zábojského je svedectvom toho, ako katolícki biskupi aktívnym spôsobom prispeli k rozvoju slovenského národa v časoch, keď sa Slováci usilovali o svoju národnú emancipáciu.

V seriáli Tiché novembrové čítanie nájdete úryvok z diela Anne Longovej Umenie načúvať.

- - - - - -[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021