Viedenský arcibiskup: Treba, aby kostoly zostali miestom, kde sa dá nadýchnuť

TK KBS, RV, zk; rp | 04. 11. 2020 10:24Viedeň 4. novembra (RV) V súvislosti s teroristickými útokmi z 2. novembra vo Viedni poskytol miestny arcibiskup kardinál Christoph Schönborn rozhovor pre rakúsku štátnu televíziu ORF. Odporúčal nereagovať na nenávisť nenávisťou a zdôraznil dôležitosť zachovať v tejto náročnej situácii prístup ľudí do kostolov na stíšenie a modlitbu. Pripomeňme, že útok sa stal v predvečer začiatku opätovného uzavretia krajiny z dôvodu pandémie COVIDu-19.

- Teroristi chcú častokrát zasievať strach a vytvárať rozdelenia v spoločnosti. Ako sa dá tomuto čeliť?

Kard. Schönborn: „Už viac než 40 rokov sme v Rakúsku neboli svedkami žiadneho teroristického útoku. Ak si dobre pamätám, posledným veľkým teroristickým činom bol atentát na synagógu Seitenstettengasse (neďaleko sa začala aj prvá streľba pri včerajšom útoku, pozn. red.) v roku 1981, čiže takmer pred 40 rokmi. Žijeme v krajine, kde je situácia veľmi vyrovnaná a ľudia zažívajú veľký blahobyt a kde, vďaka Bohu, sa všetci máme dobre. Už sme si aj navykli na skutočnosť, že žijeme v bezpečnej krajine.

Moja odpoveď na otázku je, že nenávisť nikdy nemôže byť odpoveďou. Pretože nenávisť plodí nenávisť a toto je to, čo sme zažívali počas tejto hrozivej noci. Aj keď sa môže prejaviť nejaká neopísateľná nenávisť u jednotlivca, či u viacerých, takže sa divošsky rozzúri a zaútočí na nevinné osoby, zabíja ich a spôsobuje im ťažké zranenia, každopádne odpoveďou na túto slepú nenávisť nemôže byť ďalšia nenávisť. Toto je pre mňa ten najdôležitejší odkaz.“

- Mnoho ľudí je ešte stále neistých, majú strach. Do akej miery môžu dať kostoly útechu a povzbudenie v týchto ťažkých časoch?

- Kard. Schönborn: „Pre nás je veľmi dôležité, aj napriek izolácii, aby kostoly zostali otvorené, aby jednoducho existovalo miesto, kde sa možno ísť zhlboka nadýchnuť a vysloviť tichú modlitbu. V tomto je skutočná útecha. Prajem to predovšetkým príbuzným tých, čo boli tej noci zabití, prajem to všetkým zraneným a prajem to všetkým nám.

Pretože ak sme dobrí jeden voči druhému a neupadáme do paniky a do strachu z druhého, nie ako spoločnosť uzatvárajúca sa v strachu, ale keď dokážeme mať to cítenie, aké charakterizovalo Rakúšanov v posledných desaťročiach – zhovárať sa navzájom, zbližovať sa, a teraz pri pandémii, aj keď vždy s udržiavaním odstupu, mať srdce pre blížneho – pokým je toto ľudské teplo v spoločnosti silnejšie než chlad nenávisti, nemusíme malomyseľnieť.“

Viedenský arcibiskup v rozhovore zároveň potvrdil, že za obete teroristického útoku bude dnes popoludní svätá omša v Dóme sv. Štefana. Z dôvodu pandémie bude fyzická účasť na nej obmedzená, no budú ju prenášať médiá. Všetci ju tak budú môcť sledovať a pocítiť úľavu, vyslovil svoju túžbu kardinál Schönborn. Podelil sa aj s vlastným bezprostredným prežívaním rozrušenia počas uplynulej noci.

Kard. Schönborn: „Musím povedať, že som to pocítil v túto noc, hrôzostrašné správy tohto druhu destabilizujú. Len pred chvíľou som vstúpil do kaplnky a snažil som sa nájsť trochu vnútorného pokoja a modlil som sa za ľudí, za pohotovostné služby, ktorí sú plne nasadení a riskujú svoj život pre našu bezpečnosť.“[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021