Vatikánska nemocnica Bambino Gesu testuje drony na prenos materiálu

TK KBS, RV RU, os, rp; pz | 27. 10. 2020 10:05Vatikán 27. októbra (RV) Taliansky holding Leonardo, jeho partner Telespazio a talianska správa civilného letectva úspešne absolvovali test dronov pre vatikánsku detskú nemocnicu Bambino Gesu. Ide o prvý taliansky experiment prenosu biologických materiálov po ťažko dostupných trasách pomocou dronov, ktoré sú prakticky nehlučné a neškodné pre životné prostredie.

Testy sa uskutočňovali od 19. do 22. októbra. Dron prevážal sanitárne materiály z jedného laboratória nemocnice Bambino Gesu do druhého, ktoré sa nachádzajú 32 km od seba - v Santa Marinella a Palidoro. Počas pohybu drona sa vykonávalo jeho automatické riadenie mimo zorného poľa operátora. Pri testoch bola použitá digitálna platforma T-DROMES vyvinutá spoločnosťou Telespazio, ktorá umožňuje organizovať všetky fázy: od plánovania až po realizáciu misie dronu a spracovanie prijatých údajov.

Riaditeľka kliniky Bambino Gesu Mariella Enoková povedala, že nemocnica s potešením spolupracuje na takom inovatívnom projekte, ktorý je obzvlášť potrebný počas pandémie na urýchlenie diagnostiky.

Testy budú pokračovať až do decembra tohto roku a budú sa týkať aj husto osídlených oblastí talianskeho hlavného mesta, ktoré spájajú centrálne budovy nemocnice Bambino Gesu v Ríme s pobočkou nemocnice v Palidoro.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021