Na mieste atentátu na bl. vladyku Teodora Romžu bola slávnosť Krista Kráľa

TK KBS, ts ke, rp; pz | 27. 10. 2020 06:24



Ukrajina 27. októbra (TK KBS) Ani sychravé počasie neodradilo veriacich, ktorí prišli na nedeľu Krista Kráľa (na Podkarpatí sa slávi v poslednú októbrovú nedeľu) 25. októbra na historické miesto atentátu na vladyku Teodora Romžu (1911-1947). Blažený vladyka Teodor slávil v roku 1947 na sviatok Krista Kráľa liturgiu v obci Lavky. Cestou späť sa stal so svojimi spoločníkmi pri obci Ivanovci obeťou atentátu sovietskej tajnej polície. Hoci sa po atentáte jeho stav zlepšoval, vladyka bol sovietskymi agentmi otrávený v mukačevskej nemocnici, kde odovzdal svoju dušu Spasiteľovi okolo polnoci, 31. októbra 1947.

Slávnostnú liturgiu na mieste atentátu slávil vladyka Nil Jurij Luščák OFM, apoštolský administrátor eparchie. Pri pamätníku na mieste tragédie sa už niekoľko rokov stavia nový gréckokatolícky chrám. Liturgia však bola na priestranstve pri chráme. Na záver liturgie sa vladyka Nil poďakoval všetkým prítomným za účasť i napriek sychravému počasiu, bohoslovcom za krásny spev a poprosil o modlitby.

Vladyka poďakoval aj za dostavanie chrámu, i za to, aby o pár rokov na toto miesto mohli prísť otcovia studiti, ktorí prejavili záujem pastoračne tu pôsobiť. Navyše už teraz vo svojom kláštore majú aj niekoľko mladých mužov aj z Podkarpatia z Mukačevskej eparchie, a ako sa vyjadril vladyka Nil, majú nádej, o pár rokov by tu mohli pôsobiť. Medzi studitmi sú aj traja mnísi zo Slovenska.

Relikvie blaženého Teodora boli slávnostne navrátené do Užhorodu na konci júna 2003. Z Budapešti sprievod s relikviami prešiel cez Máriapócs a slovenské Sobrance do Užhorodu, kde sú dnes vystavené v ľavej časti katedrálneho chrámu Povýšenia svätého a životodarného kríža.

Sviatok blaženého Teodora si pripomenieme aj na Slovensku, a to už túto sobotu 31. októbra.

Blažený Teodor bol prvým novodobým mučeníkom z územia bývalého Česko-Slovenska, ku ktorému až do bezprávneho pripojenia k Sovietskemu zväzu v roku 1945 patrila aj Zakarpatská Ukrajina. Teodor Romža bol česko-slovenský občan, čestný Rusín, zahynul rukou komunistických vrahov.

Pamiatku blaženého Teodora slávime v deň jeho mučeníckej smrti 31. októbra. Apoštolská stolica roku 2004 vypočula však prosbu biskupa Milana Šášika CM, vtedajšieho apoštolského administrátora Mukačevskej eparchie a dovolila v tejto miestnej cirkvi „sui juris“ sláviť v jednom roku aj druhý sviatok k úcte blahoslaveného biskupa mučeníka Teodora Romžu. Kongregácia pre východné cirkvi k tomuto vydala dekrét a stanovila sviatok „Prenesenia úctyhodných pozostatkov blahoslaveného Teodora, mukačevského biskupa“ na 28. júna.

Blahoslavený biskup - mučeník Teodor Romža sa narodil 14. apríla 1911 vo Veľkom Byčkove na Zakarpatskej Ukrajine. Jeho korene však siahajú do obce Koromľa - okres Sobrance, kde bol farárom jeho dedo a kde sa narodil aj jeho otec. Teologické štúdiá ukončil na pápežskej Gregoriánskej univerzite v Ríme. V roku 1936 prijal kňazské svätenia. Od r. 1938 pôsobil ako farár v Berezove a Nižnom Bystrom Chustského rajónu. Od roku 1938 prednášal filozofiu a bol špirituálom v užhorodskom seminári. 24. septembra 1944 sa uskutočnila jeho biskupská chyrotonia.

Podľa plánov rozpracovaných nariadeniami Stalina v roku 1945, bola predvídaná úplná likvidácia Gréckokatolíckej cirkvi. Kňazi a veriaci sa museli zjednotiť s Ruskou pravoslávnou cirkvou. Nakoľko biskup Teodor Romža odmietol spolupracovať s ateistickou komunistickou vládou a bránil jednotu s Katolíckou cirkvou a k tomu pozýval veriacich aj duchovenstvo, stal sa prekážkou v realizácii likvidačného plánu. Vladyku Teodora nemohli obviniť zo žiadnych, ani vymyslených priestupkov, preto v najvyšších inštanciách vlády bolo prijaté rozhodnutie o likvidácii biskupa. K tomuto využili príležitosť biskupskej cesty, počas ktorej bola zinscenovaná dopravná autonehoda - na biskupský kočiar narazilo veľké nákladné auto. Biskup a jeho sprievod boli ťažko zranení a odviezli ich do nemocnice. Ale tu na neho už čakal generál štátnej bezpečnostnej služby, ktorý zorganizoval otrávenie biskupa. Biskup Teodor svedomito išiel na mučenícku smrť. Jeho príklad nasledoval veľký počet kňazov a veriacich, ktorí zostali verní Apoštolskému stolcu. Svätý Otec pri návšteve Ukrajiny 27. júna 2001 vyhlásil biskupa Teodora za blahoslaveného.

TK KBS informovali z TS KE a životopis spracovaný z archívu TK KBS



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024