Vo farnosti Dravce opravujú zvony, najstarší pochádza už z roku 1516

TK KBS, ss, ml; pz | 21. 10. 2020 13:49Dravce 21. októbra (TK KBS) V Dravciach opravujú zvony. Farská rada sa rozhodla pristúpiť ku generálnej oprave zvonov po vážnej poruche na našom najstaršom a najväčšom zvone Urbanovi, ktorý pochádza z roku 1516 a je jednou z posledných pamiatok na pôsobenie rehoľného rádu antonitov v Dravciach.

"Po tom, ako Urbanovi prasklo srdce a prestal zvoniť, sa ukázalo, že dravecké zvony mali motory a technické vybavenie z 80. rokov 20. storočia. Toto vybavenie bolo nevyhovujúce. V mnohých kostoloch bolo príčinou nenávratného poškodenia. Preto sme pristúpili ku kompletnej výmene všetkých technických zariadení," píše sa na stránke www.farnostspisskystvrtok.sk.

Na oprave pracuje majster Róbert Slíž z Rožňavy v úzkej spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Prešove.

Zvony v draveckej zvonici dostanú nové zvonové hlavy, pri dvoch z nich, ktoré sú zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok (Urban a Hanička), musel majster vyhotoviť hlavy a zavesenie z dubového dreva podľa dobových fotografií tradičným remeselným spôsobom. Okrem toho musel remeselne tradičnými postupmi vyhotoviť aj nové srdcia zvonov a kovania. Nakoniec dostanú všetky tri zvony lineárny elektrický pohon, vďaka čomu sa budú pri automatickom zvonení pohybovať tak, ako keby sa na nich zvonilo ručne.

"Tešíme sa, že v Dravciach opäť budeme počúvať zvonenie starčeka Urbana, aj novšieho zvona uliateho na česť sv. Cyrila a Metoda. Zvoniť bude opäť aj malá Hanička, ktorej zvuk si snáď už nikto z nás ani nepamätá. Práce by mali byť dokončené v polovičke novembra," dodáva farnosť Spišský Štvrtok.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021