Účasť na bohoslužbe cez médiá znamená viac než sledovanie prenosu

TK KBS, rl, jhe, ml; pz | 20. 10. 2020 09:30



Bratislava 20. októbra (TK KBS/Rádio LUMEN) Účasť na bohoslužbe cez rozhlas, televíziu alebo internet znamená oveľa viac než len sledovanie prenosu. Zo strany veriacich má ísť o takzvanú intencionálnu účasť. Aj o tom hovoril v pondelkovej relácii Rádia Lumen Zaostrené kňaz a publicista Marián Gavenda. Výkonná riaditeľka Centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy Monika Jucková pripomenula, že vďaka aktuálnemu obdobiu s výrazne obmedzeným verejným slávením sa môžu rodiny opäť zamyslieť, čo to znamená byť domácou cirkvou.

Na pochopenie pojmu intencionálna účasť na svätej omši použil kňaz Marián Gavenda paradoxné prirovnanie, a to k sledovaniu významného športového zápasu. „Predstavte si, že sú majstrovstvá, finále v hokeji a hrajú tam teda naši, naše mužstvo, tak keby tam hralo nejaké iné, že sa nedostaneme do finále, tak to pozeráme len ako fanúšik hokeja. Keď už sú tam naši, tak to pozeráme inak, lebo nás viaže puto krajiny. Ale keby v tom mužstve hral môj kamarát, tak ešte to inak pozerám. Lebo hlavne sa zameriam, on tam hrá. A keby to bol manžel, tak tá manželka to ešte inak pozerá," uviedol. Takto by to podľa Mariána Gavendu malo byť aj pri sledovaní priameho prenosu svätej omše, kde je centrom pozornosti eucharistický Kristus. „Tam je ten istý Kristus, na ktorého ja som krstom neodlučiteľne spojený.“

V týchto dňoch as znovu dostáva do popredia rozmer rodiny ako domácej cirkvi. Výkonná riaditeľka Centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy Monika Jucková vysvetlila, že rodina sa takto chápala ešte skôr, ako existovali kostoly, a chápe sa tak aj dnes. „Kardinál Kewin Farrell napísal, vďaka neustálej prítomnosti Krista v zasvätenom vzťahu manželov sú naše domácnosti malou domácou cirkvou. V domácnostiach v skutočnosti manželia zaručujú prítomnosť Krista dvadsaťštyri hodín denne," uviedla. V Zaostrenom sme hovorili aj o tom, ako súčasnú dobu prežívajú kňazi, ako im môžu pomáhať laici a pozreli sme sa aj na to, prečo nám nepomáha šomranie na už zavedené opatrenia. Celú reláciu je možné nájsť v webovom archíve Rádia LUMEN

(Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban).



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024