Biskup Judák kňazom: So všetkou opatrnosťou nezabúdajme na nikoho

TK KBS, vju, nrb; ml | 15. 10. 2020 16:24Nitra 15. októbra (TK KBS) Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák napísal po zverejnení nových protiepidemických opatrení list kňazom. Prosí ich v ňom, aby boli "disciplinovaní a zachovávali tieto predpisy". Vyzval ich, aby využili všetky možnosti, ktoré majú pre službu tým, ktorí sú im zverení. Píše im, aby boli "viditeľní uprostred svojich veriacich." "Mnohí potrebujú pocítiť našu blízkosť a pomoc," dodal.

Biskup Judák kňazom pripomína možnosti, ktoré súvisia s vysluhovaním sviatostí. Zároveň ich informuje o tom, čo zvažujú urobiť spolu s ďalšími biskupmi. "Ako už bolo avizované, požiadame Apoštolskú penitenciáriu v Ríme s prosbou o zváženie určitej úpravy podmienok pre získanie odpustkov pre zosnulých, vzhľadom na okolnosti pandémie. Teda, čo sa týka spôsobu, možno aj času, kedy a akým spôsobom sa odpustky dajú získať," uviedol v liste.

"So všetkou opatrnosťou a ochranou seba, nezabúdajme, prosím, na nikoho, predovšetkým starých a osamelých ľudí, ktorí žijú okolo nás, aby nezostali bez duchovnej posily a útechy, ale tiež bez jedla, liekov alebo v inej núdzi. Usilujme sa postarať o to, aby nikto bez vážnej príčiny neodišiel z tohto sveta bez zaopatrenia sviatosťami, keď je to len trocha možné. Veď kto by mal byť v prvej línii služby lásky k iným, ak nie my?! Mnohí naši veriaci, laickí bratia a sestry s nasadením svojho zdravia a životov sa obetavo angažujú v tejto službe a to nie len preto, že je to ich zamestnanie," napísal.

"Povzbudzujme našich veriacich k spoločnej modlitbe svätého ruženca v našich rodinách a spoločenstvách. Drahí bratia kňazi, ďakujem vám za vaše pochopenie, vašu obetavosť a ústretovosť v tomto neľahkom čase. Vyprosujem Vám hojnosť Božej pomoci na príhovor – Panny Márie a našich diecéznych patrónov sv. Svorada a Beňadika – i všetkým, o ktorých sa s láskou staráte. Pozdravte ich v tomto duchu a uistite ich modlitbe,  o ktorú prosím aj ja Vás," dodal v liste biskup Judák. Jeho plné znenie je možné nájsť na stránke Nitrianskeho biskupstva.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021