Arcibiskup Náhorného Karabachu vníma pokus o tretiu arménsku genocídu

TK KBS, RV, cz, rp; pz | 13. 10. 2020 14:33



Náhorný Karabach 13. októbra (RV) V Náhornom Karabachu nikdy nešlo podľa arcibiskupa arménskej apoštolskej cirkvi Pargueva Martirosiana o náboženský konflikt. „Nebojujeme proti mešitám. Nemáme problémy s ľuďmi inej viery a ani sme ich nikdy nemali,” povedal. Duchovný vodca Arménov z Náhorného Karabachu priblížil pre agentúru EFE históriu a korene prebiehajúceho konfliktu.

Arcibiskup hovorí o základných ľudských právach, ktoré boli pošliapávané počas sovietskej nadvlády, keď bol Karabach pripojený k Azerbajdžanu. Arménske kostoly nesmeli fungovať. V dnešnom konflikte však nejde o náboženstvo. Na druhej strane potvrdzuje hlboké stotožnenie Arménov s kresťanstvom. „Je to ako farba tvojej kože, nemôžeš na tom nič zmeniť“.

Bombardovanie katedrály v Šuši zahralo na najcitlivejšie struny, ktoré prebúdzajú nenávisť. “Chcú pošliapať symboly našej viery. Sú to barbari, ale to nás neprekvapuje. Ukázali to už počas vojny v 90-tych rokoch, keď útočili na kláštory,” konštatuje arcibiskup Martirosian. Hlavným cieľom je podľa neho podkopať morálku. “Chcú zlomiť našu rezistenciu,” dodáva. Katedrála Krista Spasiteľa v Šuši je symbolom víťazstva v minulej vojne. Pre arménskeho arcibiskupa, ktorého úlohou po príchode do Karabachu bolo tiež reštaurovať stáročné dedičstvo arménskej cirkvi zničené za sovietskeho režimu, sú terajšie udalosti obzvlášť bolestné: “Počínajú si ako teroristi, ktorí neuznávajú žiadne kultúrne, duchovné a náboženské hodnoty. Ničia všetko.”

Arcibiskup Parguev Martirosian vidí v súčasnom konflikte pokus o tretiu genocídu. K prvej zo strany Turecka došlo v 1915. K druhej v Sumgaite v roku 1988. Teraz Arméni stoja pred treťou. Turecko sa podľa neho usiluje o obnovenie pantureckého impéria od Anatolie po Čínu. “Na južnom Kaukaze chce vytvorit to, čo sa nepodarilo v Sýrii, pretože tomu zabránilo Rusko. Sme na križovatke,“ dodáva.

Boje v posledných dvoch týždňoch boli podľa neho veľmi krvavé tiež proto, že azerbajdžanská strana používa moderné zbrane. „Podporujú ju tureckí piloti a dôstojníci. Je zrejmé, že v tejto vojne nebojujú Azeri, všetko je režírované vysokým tureckým velením. Cirkev sa snaží pomáhať - zásobovať potravinami, ponúkať útočisko, útechu i lieky tým, ktorí sa rozhodnú zostať,“ dodal.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024