Slovenskí vojaci pôjdu pomáhať do subsaharského regiónu

TK KBS, acn, rp; pz | 09. 10. 2020 11:23



Bratislava 10. októbra (TK KBS) Situácia v subsaharskom regióne Sahel je stále kritická. Začiatkom tohto roku vyslalo Francúzsko do regiónu 600 vojakov, aby posilnili svoju prítomnosť v Mali, Burkine Faso a Nigeri. Francúzskych vojakov tak bude viac ako 5 000. Teraz sa k medzinárodnej vojenskej pomoci pridalo aj Slovensko. Pätnásť slovenských vojakov bude pomáhať domácim zložkám v Mali a v Stredoafrickej republike pri výcviku a plnení úloh.

Na vojenskú prítomnosť zahraničných zložiek existujú vo svete aj u nás rôzne názory. Podstatné však je, že ak si niektorá krajina nedokáže v boji proti extrémizmu a násiliu pomôcť sama, situácia je vážna. Preto organizácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi neustále pripomína, že región Sahel zažíva najkrutejšie prenasledovanie kresťanov za posledné desaťročia. 

V roku 2019 zavraždili teroristi približne 2 000 kresťanov. Odohralo sa 800 teroristických útokov na kresťanské dediny či kostoly. Na úteku je viac ako  500 tisíc ľudí.

Jedným z mála ostrovčekov nádeje je pre ľudí Cirkev, jej inštitúcie a tí, ktorí zasvätili život službe Bohu a blížnym. Takými sú napríklad sestry dominikánky. V Nigeri majú svoj kláštor, kde sa nachádza noviciát, aby mohli formovať ďalšie generácie mladých sestier. Napriek každodennému ohrozeniu tieto statočné ženy zostávajú v krajine a naďalej vydávajú svedectvo viery a lásky. Dominikánky v Nigeri majú vďaka dobrodincom ACN novú budovu noviciátu a môžu raz ročne absolvovať duchovné cvičenia, aby načerpali silu do práce a služby.

Útechu a duchovnú pomoc však zabezpečujú aj laici. Jedným z nich bol katechéta Phillippe, otec siedmich detí, ktorý bol zavraždený počas útoku v kostole v dicéze Dori v Burkine Faso. Vyučoval náboženstvo a zatiaľ, čo sestričky pôsobili najmä medzi starými a chorými, on sa venoval mladým. Jeho rodina utiekla do tábora v inom regióne. Tam sa však nevedia dohovoriť, pretože hovoria jazykom Gourmantché, ktorému v iných častiach krajiny ľudia nerozumejú.

Dobrodinci nadácie ACN pomohli týmto rodinám presídleným do cudzích krajov s naštartovaním nového života. Prostredníctvom partnerov im pomohli zaobstarať si bývanie, základnú zdravotnú starostlivosť, ale napríklad aj zopár hospodárskych zvierat, aby sa mohli uživiť sami.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024