Vladyka Cyril Vasiľ vyzýva na dodržiavanie predpisov, úctu a ústretovosť

TK KBS, cva, rp; pz | 07. 10. 2020 15:41Bratislava 7. októbra (TK KBS) Vladyka Cyril Vasiľ na sociálnej sieti vyzval všetkých, aby sme si dodržiavaním predpisov, úctou a ústretovosťou pomáhali navzájom v týchto neľahkých časoch pandémie koronavírusu. „

"Uvidíme ako sa bude vyvíjať situácia, ale my dôverujeme v Božiu pomoc. Možno sme trochu zanedbali v spokojnejších týždňoch modlitby, ktorými sme sa obracali na Božiu matku, ktorú nazývame Klokočovskou patrónkou,“ povedal a vyzval k obnoveniu modlitieb k nej. „Tá, ktorá mala súcit so svojim ľudom nás nenechá bez pomoci ani v týchto dňoch,“ vyjadril presvedčenie.

Pandémia koronavírusu na jednej strane môže podľa Cyrila Vasiľa vyvolávať zľahčovanie, lebo sme si už zvykli na túto situáciu. Na druhej strane môže vyvolávať obavy a až paniku, pretože spoločnosť sa s týmto problémom nedokáže vyrovnať. Ba zdá sa, že sa stále zväčšuje.

„Cirkev vstupuje do tohto procesu s dôverou v ľudské sily a Božiu pomoc. Predstavitelia Cirkvi vyzývajú k dodržiavaniu všetkých predpisov a zásad hygieny, ktoré môžu znížiť riziko nakazenia,“ zdôraznil.

Podľa vladyku Cyrila Vasiľa slávenie liturgie je duchovným pokrmom a pomocou, ktorý potrebujeme v týchto časoch na prekonávanie strachu, ktorý sa šíri okolo nás.

Košický arcibiskup prekonal koronavírus v lete. “Počas návštevy v Nemecku sa prejavili príznaky nie celkom zdôvodniteľnej chrípky u mňa a protosynkela Jaroslava. Zistili sme, že sme sa nakazili v Rakúsku, keď sme sa zastavili na ceste. Pozitívne sme boli testovaní aj s kňazom, s ktorým sme bývali v Rakúsku a v Nemecku”, povedal s tým, že u neho sa Covid - 19 neprejavil v radikálnej forme. “Prebiehal u mňa ako bežná štvordňová jarná chrípka. V prvý deň s vysokými teplotami, bolesťou kĺbov a svalov. Postupne sa stav zlepšoval. Vynútená karanténa bola len zachovaním bezpečnostných pravidiel a predpisov a čakanie na pozitívne výsledky opakovaných testov,” spomína na leto. Niektorí z okolia vladyku však mali ťažší priebeh ochorenia. Skončili v nemocnici so zápalom priedušiek.

Vladyka Vasiľ počas karantény bol v pracovnom kontakte cez mobil a internet s úradom. Zároveň to však bola pre neho príležitosť vrátiť sa k čítaniu niektorých vecí. “Bola to však nútená apatia čakania, kedy týždeň skončí, aby som išiel na ďalší test,” dodal.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021