Rakúski biskupi sa modlia modlitbu svätého ruženca v Rádiu Mária

TK KBS, rv, jag, ml; pz | 07. 10. 2020 12:27



Rakúsko 7. októbra (RV) Október je ružencový mesiac. Jeho jadrom je dnešná pamiatka Panny Márie Ružencovej, ktorá sa 7. októbra slávi od roku 1913, hoci je oveľa staršieho dáta. Na spomienku na víťazstvo nad Turkami v námornej vojne pri Lepante ju ako sviatok Panny Márie Víťaznej v roku 1572 zaviedol sv. Pius V., ktorý tiež ustanovil definitívnu podobu ruženca, pôvodne šíreného domikánmi. Na moc tejto modlitby upozorňujú biskupi po celom svete.

Rakúski biskupi, a to nielen úradujúci, ale i emeritný, sa od 1. októbra každý večer modlia ruženec s polucháčmi rozhlasovej stanice Rádio Mária. Prenášajú sa z ich rezidencii, vrátane súkromnej kaplnky viedenského Arcibiskupského paláca, odkiaľ sa predmodlieva kardinál Christoph Schönborn. Podobná modlitba veriacich s ich pastiermi prebiehala v Rádiu Mária už na jar počas štátom nariadenej karantény, kedy sa všetci členovia Rakúskej biskuskej konferencie niekoľko týždňov striedali pri rozhlasovej ružencovej modlitbe. „Je to silné, povzbudivé znamenie nádeje," označil spoločnú modlitbu s biskupmi programový riaditeľ rozhlasovej stanice Rádia Mária Andreas Schätzle.

„Virtuálny ruženec“ prenášaný na rôznych platformách na dnešný deň vyhlásila biskupská konferencia v Spojených štátoch amerických. Modlitbu povedie niekoľko biskupov, zastupujúcich rôzne zemepisné regióny. Ako vysvetľuje predseda episkopátu Mons. José H. Gomez, arcibiskup Los Angeles, „tieto chvíle spoločnej modlitby by radi spojili katolíkov po celej krajine v momente veľkého nepokoja a neistoty. Pozývame veriacich," pokračuje biskupská nóta, „aby sa modlili za uzdravenie a jednotu svojej krajiny a prosili Matku Božiu, nech nás vedie k Ježišovi."

K modlitbe ruženca a obnove misijného povolania vyzýva pastierskym listom aj kardinál Cristóbal Lopez Rómero, arcibiskup marockého Rabatu či biskup vietnamskej diecézy Long Xuyen Mons. Joseph Tran Van Toan. Pre biskupov na misijných územiách modlitba ruženca sprevádza hlásenie evanjelia a charitatívne dielo k úžitku ľudí, ktorí doteraz nepoznali radostnú zvesť. "Prežívajme blahoslavenstvá na základe príkladu Panny Márie a staneme sa sejbou Božieho kráľovstva," vyzval vietnamských katolíkov biskup Toan, citovaný agentúrou UCANews, a povzbudil ich k chudému, prostému životu a zdieľanu s ľuďmi v núdzi. "Keď bola v roku 1960 vytvorená diecéza Long Xuyen," vysvetľuje jej biskup, "mala 68 farnosti. Dnes je ich dvojnásobok (151). Tieto čísla dokazujú, že katolíci sú vítaní medzi robotníckym obyvateľstvom, s ktorým zdieľajú ťažkosti a pracujú na budovaní civilizácie lásky a života."

Írsky prímas Eamon Martin naopak vsádza na modlitbu ruženca v rodine. Arcibiskup Armaghu nalieha na ružencovú kruciátu, ktorej hlavnou hýbateľkou bude rodina ako "domáca cirkev - teda cirkev, ktorá sa schádza vždy, keď rodina pokľakne či zasadne k spoločnej modlitbe". Na dôležitosť rodinného odovzdávania viery poukázala jarná celoštátna karanténa, ktorá zdôraznila dôležitosť rodičov ako prvých učiteľov a svedkov viery vo vzťahu k ich deťom, zdôraznil arcibiskup Martin a požiadal rodiny o každodennú spoločnú modlitbu ruženca za ukončenie pandémie. „Pevne lipnite k ružencu, ako sa popínavá rastlina chytá stromu, pretože bez Panny Márie nemôžeme obstáť," citoval írsky prímas Matku Terezu z Kalkaty.

Ruženec mal ústredné miesto aj pri tohtoročnej púti do írskej mariánskej svätyne v Knocku, ktorá sa minulú nedeľu kvôli koronavírusu uskutočnila iba vo virtuálnej podobe. „Je to modlitba, ktorá pomáha prekonávať ťažkosti," zaznelo v homílii killaského biskupa Mons. Johna Fleminga, „a jej kľúčom je jednoduchosť. Ruženec je možné recitovať všade - pri riadení auta, počas chôdze, keď sme doma sami či s rodinou. Nepotrebujeme na to otvorený kostol, môžeme sa modliť všade," pripomenul biskup diecézy, na ktorej území sa Panna Mária zjavila 21. augusta 1879 pätnástim ľuďom. Cirkev toto zjavenia vyhlásila za pravé, a preto sa do Knocku vydávajú i medzinárodní pútnici. Zavítal tam aj sv. Ján Pavol II počas svojej apoštolskej cesty do Írska v roku 1979 a predvlani i pápež František, ktorý sa v Dubline zúčastnil na Svetovom stretnutí rodín.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024