Roľnícka nedeľa v Novej Bani aj s nitrianskym biskupom Judákom  

TK KBS, tu, ml; pz | 28. 09. 2020 15:56



Nová Baňa 28. septembra (TK KBS) Už po 66-ty krát sa v Novej Bani uskutočnila tradičná „Roľnícka nedeľa“, ktorá je spojená s požehnaním plodov a s výstavou biblických obrazov alebo tajomstiev viery, ktoré sú zhotovené rukami šikovných ľudí z tejto farnosti. V tomto roku sa z dôvodu platných hygienických opatrení slávnostné bohoslužby konali na mariánskom pútnickom mieste v Novej Bani – časť Kohútovo uprostred jesennej prírody, za hojnej účasti veriacich. Hlavným celebrantom bol Mons. Viliam Judák, nitriansky diecézny biskup. Spolu ním koncelebrovali miestny farár Mons. Peter Mišík s kaplánom Mariánom Uramom.

Biskup Judák vo svojom príhovore z pohľadu viery uvažoval nad zmyslom a významom obrábania zeme človekom, o hospodárení a prijímaní darov zeme pre zachovanie života, ale aj o povinnosti človeka ďakovať Bohu za jeho požehnanie a tieto dary, či o povinnosti chrániť zem. Ako povedal: „Môžeme právom hľadieť na svoju prácu ako na pokračovanie v diele Stvoriteľa, užitočnú pomoc  svojim  bratom,  ako   i  na  svoj  osobný  príspevok k uskutočneniu plánu Božieho v dejinách. Svet je „nedokončenou symfóniou“, a to z vôle Stvoriteľa pre naše  dobro. Aj  napriek  umu,  šikovnosti  a  dosiahnutým  výsledkom  si uvedomujeme, že „bez  Božieho požehnania márne naše namáhania“.

Zo stránok  Svätého písma, najmä z príkladov Ježišovho evanjelia, z  ľudovej kultúry a umenia, ba aj z našej osobnej skúsenosti vyplýva, že príroda vstupuje do nášho života predovšetkým ako živiteľka, ako istota, útecha, krása i tajomstvo, ako učiteľka i príklad života; niekedy sa vyjavuje ako živel a strach, tajomstvo, bázeň či ako mohutnosť a mýtus, ale aj ako prítulná mať, liečiteľka, darkyňa, záchrankyňa… Sme pritom jej súčasťou. Príroda je Božia a my ako Božie deti sme ňou stále obdarúvaní. Od prírody sa učia všetky ľudské generácie, tí, ktorí sú s ňou zrastení, aj tí, ktorí ju skúmajú.

Zaiste nás udivuje poriadok v prírode i dary, fascinuje nás jej usporiadanosť, účelnosť a presnosť. Vnímame jej krásu. Aký je však náš vzťah k jej hodnotám? Sme dobrí správcovia alebo iba účeloví užívatelia jej plodov a darov? Sme jej ochrancami a obrancami? Chodíme v prírode s otvorenými očami a hľadáme stopy Božej prítomnosti?“

Biskup Judák zdôraznil veriacim tieto povinnosti s tým, aby si to ale nevysvetľovali po svojom, a nerobili si čo chcú aj slovami: „Existuje  totiž vzťah zodpovednej vzájomnosti medzi nami a prírodou.  Každé spoločenstvo si môže brať z dobra zeme to, čo potrebuje na vlastné prežitie, ale má aj povinnosť chrániť ju. My sme správcami dobier, nie ich pánmi. Aj moderný   človek  obklopený   ohromnými  výsledkami   vedy a techniky si  uvedomuje, že doba, kedy  sme chceli porúčať vetru a dažďu je za nami a že i ľudská činnosť a námaha má v určitých smeroch svoje obmedzenia.  Je preto potrebné, aby sme chránili tento  zdravý vzťah k stvorenstvu, ktorý vyplýva aj z našej viery. Nech nás  aj dnešná slávnosť, keď ďakujeme za dary zeme,  povzbudí k hojnosti úrody aj dobrých skutkov  v našom živote.  Veď naše úsilia na poli duchovnom  sa nezakladajú  len  na  pekných slovách,  ale majú sa prejavovať  konkrétnymi skutkami,  ktoré sú odpoveďou na Božiu lásku.  Vždy   keď  nakŕmime  hladného,   navštívime  chorého, odpustíme  nepriateľovi,  keď  potešíme  zarmútených,  keď  sa modlíme za živých i mŕtvych. Zachovajme si tieto hodnoty, aby nikdy na našich stoloch nechýbal chlieb náš každodenný, ale aj živá  a žitá viera.“ zakončil svoj príhovor biskup Judák.

Roľnícka nedeľa má v Novej Bani tradíciu od roku 1954. Vždy v poslednú septembrovú nedeľu sa Farský kostol na niekoľko dní naplní vôňou ovocia a všetky oltáre sú vyzdobené obrazmi z plodov zeme. Množstvo vytvorených obrazov, ktoré dokážu potešiť ľudské oko i srdce, sú jedným veľkým poďakovaním Bohu za starostlivosť o každého z nás. Výzdoba trvá dva týždne. Potom sa všetko ovocie a zelenina pozberá a rozdelí. Časť ide do detského domova, časť do ústavu pre telesne postihnuté deti v Novej Bani – Hrabinách, časť do domova dôchodcov a časť do kňazského seminára v Banskej Bystrici – Badíne. Samotný obrad požehnania úrody sa koná na začiatku svätej omše, na obetovanie prinášajú roľníci obetné dary a po modlitbe po prijímaní všetci roľníci spievajú  Hymnu  novobanských  roľníkov „Stav roľnícky“. Medzi vzácnych návštevníkov Roľníckej nedele patril bývalý apoštolský nuncius v Slovenskej republike Mons. Henryk Józef Nowacki, banskobystrický diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž, biskup Mons. Tomáš Galis, biskup Mons. Peter Dubovský, biskup Mons. Jozef Feranec a ďalší. Pozvanie prijal aj prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč.

V roku 1866 vyhlásil banskobystrický biskup pútnické miesto-Kohútovo za milostivé, pretože v roku 1863 sa na tomto mieste v období veľkého sucha objavil výdatný prameň. Ako vďaka tu bola postavená gotická kaplnka a na tomto mieste sa každoročne koná májová a septembrová púť. Zachované sú výpovede viacerých ľudí, ktorí potvrdili buď uzdravenie z chorôb alebo nejaké znamenia. Počas 40 ročného komunistického režimu bola účasť na púťach vládnucou vrstvou všemožne obmedzovaná. V čase pútí sa poriadali rôzne odpútavacie akcie pre rodiny a deti a procesie mestom boli zakázané. Napriek všetkým snahám sa počet pútnikov znížiť na minimum nedarilo. Keď v roku 1994 putovala na Slovensku putovná socha Fatimskej Panny Márie, táto socha zvítala aj do Kohútova 6. mája 1994 v sprievode diecézneho biskupa Mons. Rudolfa Baláža, množstva kňazov a obrovského počtu veriacich a slávila sa tu svätá omša. Kohútovo tak ako kedysi, aj dnes láka množstvo veriacich, aby tu zložili svoje bolesti trápenia, ale aj radosti. Areál pútnického miesta v Kohútove slúži ako miesto pokoja, modlitby a oddychu pre každého, kto sem zavíta. Každoročne sa na púťach v máji a v septembri zúčastňuje veľké množstvo ľudí a sú sem pozývaní vynikajúci kazatelia, aby spolu s pútnikmi oslávili a uctili si Pannu Máriu. Do roku 1954 sa do Kohútova ďakovať aj s roľníckou novobanskou zástavou. Práve v tomto období sa založila tradícia slávenia roľníckych nedieľ vo farskom kostole Narodenia Panny Márie spojená s výzdobou oltárov. Tento zvyk pretrváva v Novej Bani dodnes a tunajšia farnosť je tým známa široko ďaleko.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024