V Bratislave si pripomenuli výročie kňazskej vysviacky Andreja Hlinku

TK KBS, dsu, ml; pz | 28. 09. 2020 11:20Bratislava 28. septembra (TK KBS) Stotridsiateprvé výročie kňazskej vysviacky a stopäťdesiatešieste výročie narodenia Andreja Hlinku oslávili v sobotu 26. septembra v Katedrále sv. Šebastiána v Bratislave-Krasňanoch. Spomienka bola uvedená fujarovými fanfárami v podaní Štefana Suchého. Nasledoval príhovor Antona Hrnku o Andrejovi Hlinkovi. Slávnostnú svätú omšu celebroval rektor katedrály don Peter Hasidlo. Svätú omšu sprevádzal na organe Peter Kurák, na husliach hrala Katarína Jablokovová.

Don Peter Hasidlo v homílii nadviazal na evanjeliové čítanie o dvoch bratoch, ktorých otec požiadal, aby išli pracovať na pole. Prvý zo synov odmietol, druhý pomoc prisľúbil, ale nakoniec na pole nešiel.

"Plniť Božiu vôľu, vôľu Otca, často vyžaduje veľkú námahu a sebazaprenie. A možno aj Andrej Hlinka, pretože pracoval na mnohých frontoch, tiež musel bojovať s tým, čo urobiť, čo neurobiť, musel vynakladať veľkú námahu a sebazaprenie. A práve preto si naňho teraz i po 156 rokoch spomíname, lebo keby to nebol urobil, nemal by si naňho kto spomenúť. V prosbách veriaci prosili Pána aj o požehnanie pre náš národ a našu vlasť, aby sme podľa vzoru Andreja Hlinku zostali verní Kristovi a tiež o požehnanie pre modlitbovú skupinu Ad Patrem a veriacich, ktorí boli so slávnosťou duchovne spojení," uviedol v homílii rektor Katedrály sv. Šebastiána v Bratislave - Krasňanoch don Peter Hasidlo.

"Andrej Hlinka bol nesmierne aktívny a činorodý. Bol vzorom toho, ako sa má človek, ktorý je zapálený za vec, správať. Tú vec musí človek uchopiť, musí ju pochopiť a musí ju aj presadzovať a nemôže sa pozerať na to, čo hovoria okolo. Ak je presvedčený, že to je správne," povedal o Hlinkovi historik Anton Hrnko.

Organizátorom spomienkovej slávnosti bolo občianske združenie CYRILOMETODIADA.

TK KBS informovala Daniela Suchá[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021