Kalvária v Banskej Štiavnici získala takmer 110 000 eur na opravy

TK KBS, tasr, ml; pz | 23. 09. 2020 11:55Banská Štiavnica 23. septembra (TK KBS/TASR) Rímskokatolícka farnosť v Banskej Štiavnici získala od začiatku septembra z Ministerstva kultúry (MK) SR dotácie v celkovej výške takmer 110 000 eur. Finančné prostriedky sú určené na ďalšiu fázu rekonštrukcie banskoštiavnickej kalvárie, ale aj vypracovanie projektovej dokumentácie na obnovu Kostola Nanebovzatia Panny Márie, informoval o detailoch za farnosť Ľudovít Frindt.

„Ministerstvo kultúry podporilo v roku 2020 niekoľko projektov obnovy kultúrnych pamiatok v lokalite svetového kultúrneho dedičstva v Banskej Štiavnici, medzi nimi aj projekty rímskokatolíckej farnosti,“ doplnil Frindt. Tá od začiatku septembra získala celkom osem dotácií v celkovej výške 109.500 eur. Podmienkou všetkých je vyčerpanie do konca roku 2020 a päťpercentná spoluúčasť prijímateľa.

Najvyššia suma 24.000 eur pôjde na druhú etapu reštaurovania fresiek v interiéri Stredného kostola banskoštiavnickej kalvárie. Pútnického miesta sa pritom týka až päť projektov, na ktoré farnosť financie získala. Práce sa budú tiež týkať reštaurovania interiérových aj exteriérových barokových mreží Stredného kostola, ako aj obnovy fresiek v kaplnke Boží hrob vrátane obnovy sochy Krista v hrobe.

Takmer 20.000 eur získal projekt postupnej obnovy Kostola Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia, kde budú prostriedky určené na vypracovanie projektovej dokumentácie a reštaurátorského výskumu. S rovnakým cieľom získal podporu aj projekt bývalej cirkevnej školy na Radničnom námestí. Sumu 18 000 eur rímskokatolícka cirkev získala na ďalšiu rekonštrukciu samotnej fary, ktorej obnova prebieha v etapách už niekoľko rokov (Zdroj: TASR).[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021