Farnosť v Prievoze si pripomenula 20. výročie konsekrácie kostola

TK KBS, rlu, phu, ml; pz | 21. 09. 2020 09:02Bratislava 21. septembra (TK KBS) Farnosť Bratislava - Prievoz si pripomenula 20. výročie konsekrácie Kostola svätého Vincenta de Paul. Bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, ktorý predsedal slávnostnej svätej omši, poukázal na to, že chrám stojaci uprostred rôznych budov je srdcom miesta, kde stojí.

Jeden z iniciátorov stavby chrámu, lazarista Jozef Garaj zdôraznil, že výstavba chrámu bola Božím dielom a on bol len jeho nástrojom. Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul spravuje vo vyše 70-tisícovej bratislavskej mestskej časti Ružinov jednu z troch katolíckych farností, a to Bratislava-Prievoz. Srdcom farnosti je Kostol svätého Vincenta, ktorý bol pred dvoma desaťročiami konsekrovaný.

Biskup Haľko pripomenul, že pred 20 rokmi vtedajší arcibiskup Ján Sokol pri konsekrácii chrámu neodovzdal farnosti žiaden symbolický kľúč, ale odovzdal vicentínom a veriacim kľúč, s ktorým sa chrám dodnes reálne otvára. „Kľúč od kráľovstva nebeského. Všetci, ktorí sa pozeráte na oltárny priestor, to vlastne vidíte vyjadrené aj v tej nádhernej ikonografii tohto oltára, stĺporadie, ktoré sa končí nebom."

Dodal, že Chrám svätého Vincenta de Paul je srdcom miesta, kde sa nachádza, a ľudia, ktorí do neho prichádzajú, by mali z neho odchádzať zmenení. „Do úradov, do ulíc, do obchodov, aby tam vyžarovali to, čo tu načerpali," uviedol.

Na slávnostnej svätej omši, ktorá sa konala bez spevu veriacich a za sprísnených epidemiologických podmienok, bol aj starosta Ružinova Martin Chren. V bratislavskom Ružinove sú okrem spomínanej farnosti ešte ďalšie dve, ktoré spravuje rehoľa saleziánov (Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák).[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021