V Šaštíne vyvrcholila "farská púť" k Sedembolestnej Panne Márii

TK KBS, ml; pz | 15. 09. 2020 12:05



Šaštín 15. septembra (TK KBS) Za prísných epidemiologických opatrení dnes vyvrcholila "farská púť" k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne. Zúčastnilo sa na nej niekoľko stoviek ľudí. K Sedembolestnej Panne Márii, ktorej národná svätyňa je práve v tomto meste, prišli opäť prosiť i ďakovať za svoje osobné i rodinné radosti a bolesti. Celonárodná púť k patrónke Slovenska, ku ktorej sa už niekoľko storočí utiekajú tisíce detí, mladých i dospelých, vyvrcholila slávnostnou svätou omšou za účasti viacerých biskupov a kňazov. Hlavným celebrantom a kazateľom bol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský.

Sastin 2020

Arcibiskup Zvolenský v homílii povedal, že náš národ "od nepamäti utiekal k Sedembolestnej". "Preto ju prosíme o pomoc, osobitne v ťažkých chvíľach. Preto prichádzame aj dnes, aby sme sa modlili, aby sme sa duchovne otvorili, aby sme jej zverili svoje bolesti a trápenia. Od tých osobných, rodinných, až po tie celospoločenské. Prišli sme sa sem s dôverou pomodliť k Sedembolestnej patrónke nášho národa," uviedol. Pri pohľade na Sedembolestnú si podľa jeho slov môžeme uvedomiť, že jej postoj je nielen plný bolesti, ale ukrýva v seba aj silu nádeje. "Lebo okamih Kristovej smrti, zdanlivý koniec všetkého, z ľudského pohľadu veľká prehra, je aj okamihom, ktorý povedie k nečakanej zmene. Bude po ňom nasledovať vzkriesenie," povedal arcibiskup Zvolenský.

Sastin 2020, Stanislav Zvolensky

Vo svojom príhovore upriamil pozornosť veriacich i tých, ktorí sledovali svätú omšu prostredníctvom TV LUX a RTVS, na "stratu nádeje. "Namiesto toho, aby sme prosili o pomoc Boha, o svetlo Ducha, pokúšame sa vystačiť si sami, so svojimi schopnosťami. Snažíme sa povrchne a zjednodušene odpovedať na otázky, ktoré si žiadajú veľa trpezlivosti, úsilia a pokory. (...) Chceme rýchle riešenia. Nechceme sa trápiť so všetkými dôsledkami... Aj v tom je strata nádeje," uviedol a pripomenul "inú" - pozitívnu skutočnosť o nádeji. "Opravdivú nádej, ktorá sa zračí v bolestnom, avšak nezlomnom postoji Panny Márie," poznamenal hlavný celebrant svätej omše, v závere ktorej sa veriaci s biskupmi, kňazmi a zasvätenými tradične zverili Panne Márii.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť TU

Sastin 2020

Svätá omša začala liturgickým sprievodom, spevom piesne "Tie šaštínske zvony" a procesiou so sochou Sedembolestnej Panny Márie. Pútnikov v Šaštíne i tých, čo boli so slávnosťou duchovne spojení, v úvode pozdravil páter Martin Lehončák OSPPE. Okrem pútnikov, kňazov a zasvätených prišli na národnú púť aj predseda vlády SR Igor Matovič, guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ďalší členovia miestnej a regionálnej samosprávy. Na slávnosť prišli desiatky kňazov. Pomáhali viacerí dobrovoľníci.

Sastin 2020

Národnou púťou dnes mariánski ctitelia opäť nadviazali na dlhú históriu. Slováci už oddávna prechovávali úctu a dôveru k Božej Matke Sedembolestnej. Prvé chrámy zasvätené práve Panne Márii sa začali objavovať na našom území po roku 1250, po odchode Tatárov. Približne tri desaťročia predtým vznikla vo Florencii rehoľa servítov, ktorá sa venovala úcte k Sedembolestnej Panny Márie a táto úcta prenikla aj na naše územie. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii u Slovákov sa začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda.

Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravuje rehoľa Pavlínov.

- - - - -

Niekoľko historických pohľadov na kult Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska

Aj keď sviatok Sedembolestnej Panny Márie nemá svoj pôvod na slovenskom území, predsa však má svoje mimoriadne miesto v dejinách Slovákov. Silná mariánska úcta, ktorá tvorila súčasť cyrilometodského dedičstva Slovákov v spojení so symbolickými siedmimi bolesťami Panny Márie, v ktorých nachádzali počas dlhých stáročí útechu v ich národnom, náboženskom a sociálnom útlaku vytvárali silné predpoklady, aby sa úcta k Sedembolestnej stala symbolom Slovákov, ktorí ju oddávna považovali za svoju hlavnú patrónku.

Úcta k siedmim bolestiam Panny Márie (sedem je biblické číslo označujúce plnosť, čím sa chce vyjadriť, že Panna Mária bola nielen plná milosti ale aj plná bolesti) má svoj pôvod na kresťanskom Východe u cirkevného otca sv. Efréma Sýrskeho (306-373), ktorý šíril úctu k bolestiam Panny Márie, na Západe mal svoj pôvod v úcte k piatim bolestiam ukrižovania Pána Ježiša. Najstarší kostol zasvätený Panne Márii Sedembolestnej je v Trstíne-Hájičku z roku 1245. Tradícia úcty k Sedembolestnej Panne Márie je však na Slovensku najviac zviazaná so Šaštínom, kde sa nachádza milostivá socha Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564. Dala ju vyhotoviť nábožná grófka Angelika Coborová-Bakičová, veľká ctiteľka Bolestnej Panny Márie. Uložila ju do kaplnky, ktorá dodnes stojí vedľa národnej baziliky. Spolu s obyvateľmi Šaštína a okolitých osád prichádzala prosiť, aby Sedembolestná ochránila tento kraj pred Turkami.

V roku 1744 bol v Šaštíne dokončený chrám Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je dnes národnou svätyňou a sa stal sa jedným z najvýznamnejších a najväčších mariánskych pútnych miest na Slovensku. Pápež Pius VII. rozšíril sviatok Sedembolestnej na celú Katolícku cirkev. Na žiadosť slovenských biskupov pápež Pius XI. dekrétom Celebre apud Slovachiae gentem z 22. apríla 1927 dovolil používať invokáciu po litániách „Oroduj za nás Matka Sedembolestná“, čím potvrdil tradíciu Slovákov uctievať ako svoju patrónku Sedembolestnú Pannu Máriu. Slovenský katolícky exil potvrdil úctu k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska tým, že na jej sviatok 15. septembra 1963 sa konala prvá svätá omša a posviacka kaplnky Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Dňa 23. novembra 1964 pápež Pavol VI. apoštolským listom Quam pulchram potvrdil starobylosť kultu Panny Márie Sedembolestnej ako hlavnej patrónky Slovenska a vyhlásil šaštínsky chrám Sedembolestnej za baziliku minor. Po Druhom vatikánskom koncile bola Sedembolestná Panna Mária potvrdená ako patrónka Slovenska pri schválení osobitného liturgického kalendára slovenských diecéz v roku 1975. Pápež Ján Pavol II. počas svojej prvej verejnej návštevy po zotavení sa z atentátu, keď navštívil Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda, vo svojej homílii povedal: „Vaši apoštoli svätí Cyril a Metod získali vzdelanie v Carihrade, kde mariánska úcta existovala už od prvých storočí kresťanstva. Či netreba tu hľadať aj najhlbšie korene mariánskej úcty Slovákov k Sedembolestnej?“.

Počas svojej druhej apoštolskej cesty na Slovensku v roku 1995 navštívil aj národnú svätyňu v Šaštíne, kde korunoval zázračnú sochu Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. V homílii nám adresoval tieto slová: „Chcem v tejto svätyni poprosiť Pannu Máriu, aby aj naďalej poskytovala materskú pomoc pri premene sŕdc. Prosím ju, aby bdela nad celým duchovným životom Slovenska. Zvlášť jej odporúčam mladú generáciu, všetkých trpiacich a všetkých, čo hľadajú pravdu“.

V roku 2014 v Šaštíne slávili 450. výročie prvého zázraku na príhovor Sedembolestnej Panny Márie a 50 rokov od jej titulu za Patrónku Slovenska. Z tohto dôvodu vyhlásili slovenskí biskupi rok 2014 za Rok Sedembolestnej Panny Márie. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte tisíce pútnikov. Vlani tam prišlo okolo 30-tisíc ľudí, v Jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie to bolo 50 000. Minulý rok ich bolo približne 35 000. Tento rok je ich počet rádovo nižší, keďže pre opatrenia spojené so šírením nového koronavírusu nemá púť celoslovenský, ale iba "farský rozmer. Celý jej program púte je naživo vysielaný prostredníctvom kanálu Štúdio 7bolestná na YouTube. Bližšie informácie o svätyni je možné nájsť na stránke www.bazilika.sk.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024