V Bazilike minor v Kežmarku sa uskutoční poklona svätému krížu

TK KBS, ft; ml | 11. 09. 2020 13:21Kežmarok 11. septembra (TK KBS) Pandémia koronavírusu spôsobila, že bohoslužby tohtoročnej Veľkej Noci sa konali bez účasti verejnosti. Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí vydala ešte 25. marca 2020 dekrét, v ktorom umožnila diecéznym biskupom podľa vlastného uváženia presunúť prejavy ľudovej zbožnosti a procesie, ktoré obohacujú dni Veľkého týždňa a Veľkonočného trojdnia, na iné vhodné dni, napríklad na 14. a 15. september.

„Naši veriaci sa tento rok nemohli zúčastniť obradov Veľkého piatku, pri ktorých sa koná poklona svätému krížu. Keďže som menovaný aj za rektora Baziliky minor svätého Kríža, požiadal som nášho diecézneho otca biskupa Štefan Sečku, aby sme mohli v našej bazilike v  deň titulárneho liturgického slávenia, tzn. 14. septembra na sviatok Povýšenia svätého kríža, pri slávnostnej svätej omši o 17:00. uskutočniť túto poklonu. Diecézny otec biskup tejto mojej žiadosti vyhovel,“ informoval farár a dekan Fratišek Trstenský.

Okrem spoločnej poklony svätému krížu bez individuálneho uctenia pri zachovaní hygienických predpisov kežmarský farár a dekan požehná aj kríže a krížiky, ktoré si veriaci prinesú, aby ich potom umiestnili do svojich domácností alebo nosili ako prejav svojej kresťanskej viery. Na záver svätej omše požehná zhromaždených veriacich relikviou svätého kríža.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021