Švajčiarska charita upozorňuje na rekordný vývoz zbraní z krajiny

TK KBS, RV zk, ml; pz | 10. 09. 2020 10:37Švajčiarsko 10. septembra (RV) V roku 2019 exportovalo Švajčiarsko rekordné množstvo zbrojného materiálu. Ide až o 43% nárast objemu vyvezených zbraní, najvyšší od roku 1938. Na etickú otázku v súvislosti s týmto trendom upozornila Švajčiarska katolícka charita.

Zbrane v celkovej hodnote 728 miliónov frankov vyviezli do 71 krajín sveta. Ich prítomnosť bola zaevidovaná aj v Jemene. Na tieto znepokojivé skutočnosti upozorňuje Švajčiarska katolícka charita, pričom zdôrazňuje: „Švajčiarsko, ktoré sa rado považuje za dôležitého aktéra v budovaní pokoja, by malo systematicky upúšťať od takýchto škodlivých vojenských exportov“. Informuje o tom agentúra Cath.

„Je ešte švajčiarska politika v súlade s cieľmi spolupráce na rozvoji chudobných krajín?“ – kladie si otázku Patrik Berlinger, zodpovedný za sekciu pre rozvojovú politiku švajčiarskej Charity. V ročenke o humanitárnych prácach za rok 2021 uvádza:

„Exporty Bernu do oblastí konfliktov, ako sú Arabský polostrov či do veľmi chudobných krajín, ako Bangladéš alebo do zón, kde dochádza k závažnému porušovaniu ľudských práv, sú v kontraste s oficiálnymi cieľmi rozvoja Švajčiarska.“

Podľa posledných údajov sa švajčiarske zbrane používajú aj vo vojne v Jemene a zdá sa, že i v „skrytom konflikte medzi Indiou a Pakistanom“. Okrem škôd  spôsobených na miestnych populáciách ohrozujú aj medzinárodnú diplomaciu a vzácnu spoluprácu Švajčiarska na rozvoji v tých najchudobnejších krajinách, ktoré sú často obeťami devastujúcich konfliktov.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021