Saleziánska rodina si pripomenula 96. výročie príchodu na Slovensko

TK KBS, rl, abo, sal, ml; pz | 10. 09. 2020 09:06Šaštín 10. septembra (TK KBS) Saleziánska rodina si v utorok v Šaštíne pripomenula deväťdesiatešieste výročie príchodu saleziánov na Slovensko. Práve tu ôsmeho septembra 1924 prevzali miestnu faru i pútnický Chrám Panny Márie Sedembolestnej dvaja saleziáni - don Viliam Vagač a don Jozef Bokor.

Ďakovnú svätú omšu v Kostole svätého Jána Bosca celebroval provinciál saleziánov na Slovensku don Peter Timko. V homílii sa venoval práve charizme saleziánov. „Je to veľký dar. Človek si uvedomuje aj tú zodpovednosť, aj tú radosť, aj tú veľkú milosť, ktorú Slovensko aj my sme dostali v saleziánskej charizme. A pre mňa je to aj také veľmi emotívne vnímať, že oni tú zodpovednosť vládli a teraz je to na nás," uviedol. Po svätej omši na miestnom cintoríne spoločne ďakovali a modlili sa pri hroboch saleziánov.

Saleziáni začali na Slovensku pôsobiť práve v Šaštíne. Od 8. septembra 1924 tam prevzali miestnu faru i pútnický chrám Panny Márie Sedembolestnej. Do Šaštína vtedy prišli dvaja saleziáni, don Viliam Vagač a don Jozef Bokor. Na Slovensku pôsobí rehoľa saleziánov od roku 1924. Svojím poslaním sa zameriava na komplexnú výchovu mladého človeka.

Saleziáni ponúkajú sprevádzanie a výchovu prostredníctvom záujmových krúžkov, výletov, táborov, hier, športu, spoločenských a kultúrnych podujatí. Nemenej dôležitým poslaním je ponúknutie kresťanských hodnôt, dôvery, priestoru a času mladému človekovi.

-

Zdroje: Rádio LUMEN, Anna Božková / saleziani.sk[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021