Organizácia Depaul Slovensko je pripravená na druhú vlnu pandémie

TK KBS, rl, phu, ml; pz | 09. 09. 2020 13:46Bratislava 9. septembra (TK KBS/Rádio LUMEN) Nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá prevádzkuje v hlavnom meste jedinú nízkoprahovú nocľaháreň, je pripravená na druhú vlnu pandémie lepšie ako bola pri prvej vlne. Pre Rádio LUMEN to povedal riaditeľ organizácie Jozef Kákoš. Podľa neho však oproti minulým rokom majú o niekoľko desiatok klientov viac.

Podľa Depaul Slovensko s chladnejšími dňami a rastúcim počtom ochorení na COVID-19 je na mieste začať premýšľať nad opätovným otvorením karanténneho centra pre ľudí na ulici či riešiť, kde by sa títo ľudia mohli ubytovať. Riaditeľ organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš hovorí, že počas prvej vlny pandémie neochorel na COVID-19 nikto z ich klientov, zamestnancov ani dobrovoľníkov. Depaul je podľa neho na druhú vlnu pandémie pripravený, no pristupuje k tomu s pokorou.

„V týchto dňoch je zvýšený záujem o naše služby, ktorý vlastne neustal ani v lete. A ľudia bez domova tak z nocľahárne ako aj v iných službách, napríklad v dennom centre, tie priemerné počty nám narástli o dvadsať až tridsať ľudí denne navyše, ako bolo bežné v daných, v týchto mesiacoch. Vidíme, že teraz je tá potreba pomôcť veľmi veľká," uviedol. Podľa Kákoša je momentálne najväčším problémom pre ľudí bez domova nájsť si prácu. „Hľadanie ubytovania, viac nájdenie financií na živobytie," uviedol.

Depaul Slovensko podľa svojho riaditeľa Jozefa Kákoša s veľkou pokorou očakáva, čo prinesie zima. Podľa neho chcú svoje služby pre ľudí bez domova poskytovať čo najbezpečnejšie. Zdôrazňuje však, že pomôcť ľuďom, ktorí sú na ulici v hlavnom meste, sami nedokážu a táto téma sa týka aj mesta či ministerstiev. Dôležité bude opäť otvoriť aj karanténne strediská. „Vnímame ako veľmi dôležité preventívne opatrenia a otváranie ubytovacích kapacít, ako sa tomu deje v zahraničí, kde sú poskytované ubytovania v hosteloch a hoteloch, ktoré teraz nie sú používané turistami.“

Depaul Slovensko podľa svojho riaditeľa momentálne najviac potrebuje ušité rúška, ktoré by sa dali vyprať. Ľudia, ktorí by im s tým vedeli pomôcť, môžu rúška poslať priamo na adresu organizácie.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021