Sekretár rakúskych biskupov podporil novú aplikáciu "Stopp Corona"

TK KBS, kap, sg, ml; pz | 09. 09. 2020 12:48Viedeň 9. septembra (KAP) Aplikáciu „Stopp Corona“ podporil generálny sekretár Rakúskej biskupskej konferencie Peter Schipka: „Považujem ju za akt lásky k blížnemu, za niečo, čím môžem prispieť k zabráneniu šírenia koronavírusu a teda za niečo, čo slúži na ochranu ľudských životov. Aplikácia Stop Corona mi v tom pomáha“, napísal Schipka vo svojom svedectve, ktoré bolo zverejnené na domovskej stránke aplikácie. Ako pre Kathpress potvrdil generálny sekretár, on sám už niekoľko mesiacov používa aplikáciu, ktorú prevádzkuje rakúsky Červený kríž a ktorá už bola niekoľkokrát prepracovaná.

Schipka zastupuje Rakúsku biskupskú konferenciu v platforme „Stopp Corona“, ktorá združuje zástupcov zdravotníctva a politiky, sociálnych partnerov, náboženských spoločenstiev, ako aj tých, čo majú na starosti ochranu osobných údajov, a sú v nej zastúpené aj ďalšie iniciatívy občianskej spoločnosti. Ustanovujúca schôdza platformy sa konala 7. júla 2020 formou online. „Zástupcovia náboženských spoločností overujú všetky návrhy týkajúce sa dopadov na ich komunity,“ uvádza sa na ich domovskej stránke.

V najnovšej verzii aplikácie, ktorá bola vylepšená koncom augusta, teraz funguje aj takzvané digitálne podanie ruky (Handshake), a to na všetkých zariadeniach s mobilnými operačnými systémami iOS (Apple) a Android (Google). Ak sú k dispozícii dva mobilné telefóny, na ktorých je aplikácia aktivovaná, dôjde k digitálnemu podaniu ruky cez Bluetooth. Ak takto uložený anonymný kontakt nahlási príznaky korony alebo ochorenia v priebehu nasledujúcich troch dní, aplikácia skontroluje, či ste boli bližšie k tomuto zariadeniu dlhšie ako 15 minút.

Pomocou aplikácie môžu byť upozornení aj neznámi ľudia, ktorí sa nevedomky stretli, napríklad ľudia, ktorí sedeli vedľa seba v kostole alebo v prostriedkoch hromadnej dopravy. Aplikácia výrazne uľahčuje sledovanie kontaktov infikovaných osôb a má slúžiť k tomu, aby sa prerušovalo reťazenie infekcie. Z tohto dôvodu aplikácia obsahuje aj funkcie „Správa“ a „Kontrola príznakov“. Čím viac ľudí to používa, tým je to efektívnejšie. Viac informácií o aplikácii je možné nájsť na stránke www.stopp-corona.at (Zdroj: Kathpress.at / Preložil: Stanislav Gábor).[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021