Pápež: Právo na školské vzdelávanie nesmú zotrieť vojnové konflikty

TK KBS, RV jb, ml; pz | 09. 09. 2020 12:33



Vatikán 9. septembra (RV) Školské vzdelávanie je právom, ktoré nesmú odsunúť bokom ani vojnové konflikty. Školské budovy neslobodno premieňať na vojenské objekty. Pápež František na to upozornil pri generálnej audiencii v stredu 9. septembra v súvislosti s Medzinárodným dňom na ochranu vzdelávania pred útokmi v kontexte ozbrojených konfliktov, vyhláseným zo strany OSN.

Svätý Otec vyzval veriacich k modlitbe za žiakov a študentov, ktorí nesú následky výpadkov vzdelávania v dôsledku vojen. Medzinárodné spoločenstvo povzbudil k vynaloženiu úsilia na ochranu školských budov. Svoju výzvu vyslovil v závere dnešnej generálnej audiencie na Nádvorí sv. Damaza týmito slovami:

„Dnes sa slávi prvý Medzinárodný deň na ochranu vzdelávania pred útokmi v kontexte ozbrojených konfliktov. Pozývam k modlitbe za žiakov a študentov, ktorí sú tak závažným spôsobom pozbavení práva na vzdelávanie, v dôsledku vojen a terorizmu. Povzbudzujem medzinárodné spoločenstvo k vynaloženiu úsilia, aby sa rešpektovali budovy, ktoré by mali mladých študentov chrániť. Nech nezlyhá úsilie zaručiť im bezpečné priestory na vzdelávanie a výchovu, predovšetkým v situáciách humanitárnych kríz.“

Generálne zhromaždenie OSN odsúdilo útoky na vzdelávanie a využívanie škôl na vojenské účely v rozpore s medzinárodným právom a vyhlásilo na 9. september „Medzinárodný deň na ochranu vzdelávania pred útokmi v kontexte ozbrojených konfliktov“, ktorý sa tento rok slávi po prvý raz.  

Alarmujúca situácia mladých ľudí vyradených zo vzdelávacieho procesu v dôsledku ozbrojených konfliktov sa eviduje vo viacerých častiach sveta. Podľa organizácie UNICEF sa napr. v Burkine Faso, Mali a Nigeri v období od apríla 2017 do decembra 2019 až šesťnásobne zvýšil počet zatvorených škôl z dôvodov násilia. V Burkine Faso sa to týka 2500 škôl a 350 tisíc žiakov a študentov. V širšej oblasti afrického Sahelu bolo podľa údaja z konca roka 2019 zatvorených 3300 škôl, čo postihlo 650 tisíc detí a viac ako 16 tisíc učiteľov.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024