Biskupi v Portugalsku obnovili prípravy Svetových dní mládeže 2023

TK KBS, rv, sga; ml | 08. 09. 2020 10:05Portugalsko 8. septembra (TK KBS) Biskupi Portugalska sa stretli po prvýkrát v rámci pastoračného roka a obnovili prípravu Svetových dní mládeže 2023.

Podľa arcibiskupa América Aguiara, pomocného lisabonského biskupa a predsedu „Nadácie SDM Lisabon 2023“, pápež František „potichu“ a „s oduševnením“ sleduje prípravy na Svetové dni mládeže.Minulú stredu sa arcibiskup Aguiar zúčastnil na prvej generálnej audiencii, ktorú mal pápež za účasti veriacich, po tom, čo boli audiencie pozastavené z dôvodu pandémie koronavíru. „Pápež je veľmi šťastný, ale je tiež pokojný,“ uviedol arcibiskup Aguiar s vysvetlením, že je to preto, lebo „je si vedomý toho, že prípravné práce na SDM napredujú“. „Požiadal nás tiež, aby sme nezabudli na rozmer solidarity,“ dodal arcibiskup.


Organizovanie SDM 2023 sa doteraz konalo „v zákulisí“, pretože prioritou bola solidarita, vysvetľuje prezident Nadácie SDM Lisabon 2023.

Svetové dni mládeže v Lisabone sa mali pôvodne konať v roku 2022, ale kvôli pandemickej kríze vyvolanej ochorením Covid-19 sa posunuli o jeden rok. Odložené bolo aj odovzdanie symbolov Svetových dní mládeže, ktorými sú mariánsky kríž a ikona a ktoré mali byť odovzdané mladým ľuďom v Portugalsku.

Zvyčajne na Kvetnú nedeľu, ktorá sa slávi ako Deň mládeže na diecéznej úrovni, delegácia mladých ľudí z krajiny, ktorá hostila posledné SDM, odovzdáva tieto dva symboly svojim rovesníkom pochádzajúcim z národa, ktorý bude hostiť nasledujúce Svetové dni mládeže, a to na Námestí svätého Petra. Tentokrát to bola Panama, kde sa konali Svetové dni mládeže roku 2019, ktorá mala odovzdávať kríž a mariánsku ikonu Portugalsku; pandémia však odovzdaniu symbolov zabránila.


Aktuálne je ceremoniál odovzdania naplánovaný na 22. novembra, na sviatok Krista Kráľa. Arcibiskup Aguiar však zdôrazňuje, že všetko bude závisieť od zdravotnej situácie, pretože treba brať do úvahy „zdravie a život účastníkov“ Svetových dní mládeže. Arcibiskup Aguiar vyjadril nádej, že podujatie v Lisabone bude naozaj korešpondovať so „životným štýlom, spôsobom cítenia a jazykom mladých ľudí“, aby sa mohli stať skutočnými protagonistami podujatia.

Zdroj: Vatican News / Preložila: Stanislav Gábor[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021