Vedci odhalili mechanizmus zápalovej odpovede na COVID-19 u detí

TK KBS, RV zk, ml; pz | 07. 09. 2020 14:30Vatikán 7. septembra (RV) Vatikánska detská nemocnica v spolupráci so štokholmským inštitútom Karolinska odhalili mechanizmus, ktorý spúšťa závažnú zápalovú reakciu u niektorých detí chorých na COVID-19. Doposiaľ si to lekári zamieňali s tzv. Kawasakiho chorobou. Výsledky výskumu boli zverejnené vo vedeckom časopise CELL.

Na začiatku pandémie sa zdalo, že deti sú imúnne voči následkom nového koronavírusu. Postupne sa však zistilo, že aj ony môžu ochorieť na COVID-19. V niektorých prípadoch sa u nich dokonca môže rozvinúť nové ochorenie - závažná forma systémového zápalu MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children). Spôsobuje zápal ciev, srdcové, črevné problémy a systémové zvýšenie zápalového stavu. Ide o charakteristiky podobné ďalšej vaskulitíde – Kawasakiho chorobe.

Vedci však odhalili, že každá z chorôb má odlišné imunologické mechanizmy zodpovedné za jej rozvoj. Výsledky výskumu prispejú k vývoju precíznej a včasnej diagnostiky. Okrem toho sú dôležitým objavom pre voľbu liečebných protokolov systémového zápalu spojeného s COVIDom-19 a Kawasakiho chorobou, vysvetľuje MUDr. Paolo Palma, vedúci klinickej imunológie a vakcinológie Vatikánskej nemocnice Bambino Gesù.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021